Kultura i sztuka po 1989 roku

19.07.2019

Wystawa prac polskiej ilustratorki w galerii Platan w Budapeszcie

Wystawę prac polskiej ilustratorki Marianny Oklejak, nawiązującą do motywów polskiej sztuki ludowej, otwarto w piątek w galerii Platan, prowadzonej przez Instytut Polski w Budapeszcie. Dzieci mogą dać upust wyobraźni, rysując i wycinając.

Na ekspozycji pokazano w dużym formacie kilkanaście kolorowych ilustracji Oklejak z dwóch książek: „Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych” i „Cuda niewidy”.

W książce „Cuda wianki” obrazy splatają się w jedno z fragmentami tradycyjnych pieśni i tworzą sekwencję wpisaną w rytm pór roku i cyklu ludzkiego życia: np. zaloty, narodziny czy śmierć.

„Cuda niewidy” zawiera zagadki dla spostrzegawczych. Książka ta otrzymała honorowe wyróżnienie w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY 2017.

Wystawiane prace pokazują oparte na motywach ludowych pejzaże i zwierzęta, np. koguty, ale także zupełnie współczesne sytuacje, m.in. koncert DJ-a, który ma na ramionach wytatuowane kwiaty w ludowym stylu.

W kwietniu Oklejak była gościem Budapeszteńskiego Międzynarodowego Festiwalu Książki, na którym poprowadziła warsztaty plastyczne dla dzieci.

Młodsi goście obecnej wystawy mogą zasiąść przy jednym z przygotowanych specjalnie dla nich stolików i coś narysować lub wyciąć z kolorowego papieru.

Wystawa, której towarzyszy pokaz filmów z Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA, będzie czynna do 30 sierpnia.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kar/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL