Blisko 80 rysunków Zdzisława Beksińskiego z lat 50. i 60. można zobaczyć od soboty na wystawie w Centrum Kultury „Zamek” w podwrocławskiej Leśnicy. Ekspozycję otwarto w 10. rocznicę tragicznej śmierci artysty.
Jak poinformował PAP Piotr Makarewicz z Centrum Kultury „Zamek” na ekspozycji zgromadzono rysunki, głównie z początku twórczości artysty z lat 50. oraz 60. oraz kilka prac z lat 70. i 90. Obok motywów kosmologicznych i fantastycznych, w pracach z tego okresu twórczości Beksińskiego silnie obecna jest erotyka.
"Drastyczność niektórych przedstawień dowodzi swobody artystycznej twórcy, który, tworząc w czasach PRL-u, nie pozwolił się ograniczyć żadnymi barierami, ani estetycznymi, ani zwyczajowymi” - napisano w materiałach towarzyszących wystawie.
W sobotnie popołudnie miłośnicy twórczości Beksińskiego będą mogli również obejrzeć film "Autoportret pośmiertny" poświęcony życiu i twórczości artysty.
Zdzisław Beksiński urodził się w 1929 r. w Sanoku. Na początku lat 50. rozpoczął działalność artystyczną jako fotografik, potem zajął się rysunkiem i malarstwem. W latach 70. i 80. stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Wówczas też ukształtował się jego charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania, nazywany okresem fantastycznym. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach na świecie.
Beksiński został zamordowany 21 lutego 2005 roku w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Swój dorobek i majątek przekazał w testamencie sanockiemu Muzeum Historycznemu, które posiada największą kolekcję jego dzieł. Zbiory liczą kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.
Wystawę można oglądać do 22 marca.(PAP)
pdo/ kot/