Kultura i sztuka po 1989 roku

07.11.2014 aktualizacja 19.07.2016

Wystawa pracy Szprynger w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Wystawa prawie 90 prac Anny Szprynger, abstrakcjonistki geometrycznej, otwarta zostanie w niedzielę w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Artystka jest ubiegłoroczną laureatką prestiżowego Salonu Realites Nouvelles w Paryżu, pokazującego twórców sztuki abstrakcyjnej.

To 14. indywidualna wystawa tej urodzonej w 1982 r. w Warszawie artystki. Wcześniej, Szprynger pokazywała swoje prace m.in. w stolicy w Galerii XX1 (2008), Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2012) oraz Galerii EL w Elblągu (2014). Brała także udział w 25 wystawach zbiorowych.

Gdańska ekspozycja zatytułowana została: „Mapa symptomów. Geometria Anny Szprynger”.

„Mamy jakąś ideę sztuki i próbujemy ją uchwycić. Z góry jednak wiadomo, że nigdy nie dojdziemy do jej sedna. Tytułowa mapa symptomów to próba znalezienia przeze mnie takich +punktów widokowych+, z których będę mogła podpatrzeć, czym jest istota sztuki” – powiedziała w piątek PAP Szprynger, która jest jednocześnie kuratorką swojej wystawy.

„Moje obrazy wymagają skupienia od odbiorcy. Na pierwszy rzut oka to jest jakaś abstrakcyjna kompozycja, ale jeśli poświęci się im więcej uwagi, to zaczyna się widzieć wszystkie detale i różnice” – przyznała.

Cechą rozpoznawczą artystki jest kreska, malowana często bardzo cienkim pędzlem o kilku włosach.

„Zajmuję się tylko kreską. To jest taki mój najprostszy alfabet. Każdy artysta szuka swojego języka wypowiedzi. I ja dość szybko, dzięki redukcji różnych środków doszłam do wniosku, że mi wystarczy kreska, bo można nią bardzo wiele różnych historii opowiedzieć” – uważa Szprynger.

Na wystawie w Gdańsku pokazane zostaną prace z ostatnich lat z użyciem tylko czerni i bieli.

„Ogromne znaczenie ma dla mnie medytacyjny charakter tych prac i dążenie do pewnego ideału estetycznego. Moje obrazy traktuję jako podróż w głąb siebie” – podkreśliła artystka.

W latach 2001–2004 Szprynger mieszkała w Kazimierzu Dolnym, gdzie ukończyła Kolegium Sztuk Pięknych, filię Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Następnie, w latach 2004–2006, studiowała na lubelskiej uczelni grafikę i malarstwo. W tym roku obroniła pracę doktorską na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem profesor Doroty Grynczel.

W 2013 r. została laureatem Prix Marin na paryskim Salonie Realites Nouvelles, prestiżowej imprezie, o kilkudziesięcioletniej tradycji, prezentującej dzieła kilkuset artystów abstrakcyjnych z całego świata. Jest pierwszym artystą z Polski, który zdobył laur w tym przeglądzie.

Wystawa prac Szprynger w Oddziale Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku potrwa do 30 stycznia 2015 r. (PAP)

rop/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL