XIX wiek

11.10.2017

Wystawa studenckich pomysłów na skansen maszyn parowych

Fontanna z pary, kolejowy tor przeszkód, park geologiczny, górniczy park doświadczeń, szklane kładki nad eksponatami i wieża widokowa – to niektóre pomysły studentów z Politechniki Śląskiej na rozwój Skansenu Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

Wystawę ich prac otwarto w środę w Zabytkowej Kopalni Srebra, przy której jest usytuowany skansen. Zwiedzający mogą obejrzeć kilkadziesiąt różnych wizji zagospodarowania tego miejsca, stworzonych przez ponad 80 studentów architektury. Ich prace oceniało jury, w skład którego weszli przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, Śląskiej Okręgowej Izby Architektonicznej oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT).

Dzięki stworzonym przez studentów wizualizacjom skansen zyskał zupełnie nowe oblicza - eksponaty schowano pod różnego rodzaju wiatami, powstał dworzec kolejki wąskotorowej, pawilony usługowe, park górniczy i geologiczny, kolejowy tor przeszkód, a także specjalne strefy: koncertowa, spacerowa, a także gastronomiczna i rozrywkowa.

Przedstawiciele SMZT liczą, że niektóre pomysły studentów uda się w przyszłości zrealizować. Dla autorów prac ważną inspiracją były sugestie samych członków Stowarzyszenia, którzy przekazali swoje uwagi podczas wizji lokalnej. Według założeń skansen ma w przyszłości być miejscem nie tylko edukacji, ale także rozrywki, kultury i wypoczynku.

Wcześniej wizualizacje można było oglądać w siedzibie Wydziału Architektury w Gliwicach – teraz mogą się z nimi zapoznać wszyscy zwiedzający Tarnowskie Góry. Podczas wernisażu wystawy promowano książkę pt. "Wokół Dziedzictwa Poprzemysłowego Ziemi Tarnogórskiej", napisaną w związku z opracowanymi koncepcjami.

Zabytkowa Kopalnia Srebra jest jednym z tarnogórskich zabytków, wpisanych w lipcu br. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Turyści zwiedzający kopalnię z reguły odwiedzają także skansen. Znajduje się w nim około 30 eksponatów, m.in. zabytkowych parowozów, maszyn wyciągowych, pomp i kotłów.

Lokalizacja skansenu nawiązuje do historii górnictwa na tych ziemiach, którego decydującym elementem dynamicznego rozwoju w XIX w. było wprowadzenie nowoczesnej techniki parowej. W latach 1788-1804 sprowadzono do Tarnowskich Gór osiem maszyn parowych, które do 1834 roku pompowały wodę z 17 szybów.

Wystawa będzie czynna do 30 listopada. Prace można oglądać w Galerii pod Kopułą. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

edytor: Agata Zbieg

kon/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL