Płótno Dwurnika „Śniadanie na trawie”, ceramiczną misę z ptakiem na gałęzi Picassa czy „Martwą naturę z mięsami” Bereźnickiego obejrzeć można na wystawie „Sztuka od kuchni” w salonie DESA Unicum w Warszawie. Ekspozycję zakończy aukcja wszystkich prezentowanych przedmiotów.
Jest to pokaz 200 niezwykłych obiektów związanych z tematem kuchni i kulturą stołu. Ekspozycję zakończy 17 września aukcja wszystkich prezentowanych przedmiotów.
„Czy ulubione danie smakowałoby tak samo, gdybyśmy mieli okazję zjeść je na talerzu wykonanym dla prezydenta Mościckiego? Albo czy espresso z filiżanki od Tiffany’ego nabierze głębi smaku? Nie od dziś wiadomo, że w doświadczeniu kulinarnym ważne jest nie tylko co jemy, ale i jak, z czego, w jakim otoczeniu” – napisali w katalogu organizatorzy wystawy i aukcji.
Na wystawie znalazły się obrazy, rysunki i przedmioty, takie jak zestawy rzeźbiarskie Aleksandry Jachtomy, czyli drewniane pomalowane wałki kuchenne; eleganckie zastawy stołowe, pochodzące ze najsłynniejszych manufaktur europejskich Niemiec i Wiednia; makatki wyszywane muliną „Nie można telewizji oglądać do kolacji” Bettiny Bereś; metalowa kuchenna waga pomalowana na tęczowo Andrzeja Partuma; martwe natury na tematy „kuchni i okolic” Jerzego Nowosielskiego i Wilhelma Sasnala oraz „Śniadanie na trawie” – płótno Edwarda Dwurnika z cyklu "Moi bohaterowie" czy stworzona w latach 30. przez Zofię Stryjeńską ilustracja na pudełka czekoladek Wedla z wizerunkiem lajkonika.
Jak zaznaczają eksperci z dziedziny kultury i sztuki: Anna Theiss, Stefania Ambroziak i Michał Bolko, jedzenie, potrawy, konsumpcja to sztuka. I to często dosłownie. Niejednokrotnie ukazywane na fotografiach, obrazach czy w formie instalacji artystycznych. Jedzenie może pobudzić zmysły, być symbolem, wspomnieniem dzieciństwa. Jedzenie to wspólne zasiadanie przy stole, rozmowy, bliskość, emocje. Dlatego tak wielu artystów stawia je często w centrum swojej twórczości.
„Sztuka kulinarna to podróż w czasie. Jako, że jedzenie to coś ulotnego, o historii, ludziach, zwyczajach kulinarnych przypominają nam zapiski, książki, ale też często naczynia. (…)Legendarny serwis obiadowy zaprojektowany dla prezydenta Ignacego Mościckiego wykonany został z najwyższej jakości porcelany z Limoges i charakteryzuje się subtelnymi złoceniami. Główną dekoracją jest złoty polski orzeł. Pojedyncze naczynia z serwisu prezydenckiego oglądać można też m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie czy Muzeum Narodowym w Krakowie. Z kolei serwis kawowy od Tiffany’ego przenieść może nas na Piątą Aleję nowojorskiego Manhattanu. 12 częściowy srebrny serwis z subtelnym dodatkiem złota to szczyt elegancji, który dorównuje temu, który preferowała Audrey Hepburn w kultowej ekranizacji Śniadania u Tiffany’ego” – opowiadają eksperci sztuki.
Atmosferę arystokratycznych dworów Europy przypomną zwiedzającym bogato zdobione zastawy, srebrne półmiski i łyżki oraz XVIII-wieczna porcelana z manufaktur Miśni i Wiednia. Na wystawie można zobaczyć m.in. serwis cynowy autorstwa Josepha Marii Olbricha, wychowanka Ottona Wagnera, ojca stylu secesji. Olbrich był jedną z najważniejszych postaci artystycznego Wiednia przełomu wieków. Zaprojektował m.in. Pawilon Secesji Wiedeńskiej. W 1904 roku model serwisu cynowego, takiego jak prezentowany na wystawie, znalazł się w prestiżowym wyborze projektów eksponowanych podczas wielkiej wystawy światowej w Saint Louis w Stanach Zjednoczonych. Egzemplarze tego modelu znajdują się w kolekcjach muzealnych w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Wystawa „Sztuka od kuchni” trwać będzie w Domu Aukcyjnym DESA Unicum do 17 września 2019, do dnia aukcji. (PAP)
Anna Bernat