Srebrny Ołtarz Darłowski, wyposażenie tzw. Kabinetu Pomorskiego oraz Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego i inne zabytki renesansu będzie można podziwiać w zmodernizowanym skrzydle północnym Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Te eksponaty po raz pierwszy będą prezentowane na jednej wystawie, w miejscu, w którym zapadły decyzje o ich stworzeniu. Uroczyste otwarcie ekspozycji zaplanowano na piątek.
Na wystawie „Metafora świata. Filip II jako władca i kolekcjoner” prezentowanych będzie ok. 500 eksponatów, zabytków sztuki renesansowej oraz oryginalnych dokumentów, które udało się sprowadzić z 32 instytucji polskich i niemieckich, muzeów, bibliotek, archiwów, instytucji kościelnych.
Ekspozycja stanowi próbę wyobrażenia XVII-wiecznej kolekcji Filipa II, która mogła mieścić się w murach szczecińskiego zamku. Filip II, książę szczeciński był powszechnie znanym i szanowanym mecenasem kultury oraz kolekcjonerem dzieł sztuki.
"Na wystawie pokażemy wyjątkowe obiekty, które powstały jako fundacje księcia: Srebrny Ołtarz Darłowski (1606–1636), elementy wyposażenia Kabinetu Pomorskiego (1610–1617) oraz Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego (1610–1618)" - powiedziała PAP kierownik działu wystaw w Zamku Jolanta Rybkiewicz, która wraz z historykiem sztuki Renatą Zdero przygotowała ekspozycję.
Wyjątkową atrakcją będą przedmioty, które były wyposażeniem Kabinetu Pomorskiego Filipa II, mebla będącego metaforą świata. Kabinet, przypominający sekretarzyk, którego obudowa spłonęła, mieścił w sobie "niezbędne" przedmioty, takie jak np. kule do chłodzenia lub ogrzewania dłoni, gry planszowe, przybory lekarskie i fryzjerskie, do pielęgnacji urody. Na zlecenie księcia wykonywało go 24 rzemieślników przez siedem lat. Do dziś uznawany jest za najpiękniejszy i najdoskonalszy mebel tego rodzaju - podkreśliła Rybkiewicz.
W Szczecinie po raz pierwszy od 400 lat będzie też prezentowany hebanowo-srebrny Ołtarz Darłowski, który na co dzień znajduje się w słupskim muzeum. Ołtarz, także zamówiony przez Filipa II, ukończony był już po jego śmierci i trafił wówczas do Darłowa.
Szczeciński zamek książęcy, wielokrotnie przebudowywany, swój renesansowy kształt zyskał w latach 1573-1582 za panowania księcia Jana Fryderyka. Za rządów księcia Filipa II (w latach 1606-1618) został rozbudowany o skrzydło muzealne, w którym władca i miłośnik sztuki i jej mecenas stworzył podstawy pod nowoczesną, jak na owe czasy, kolekcję dzieł sztuki, tzw. kunstkamerę.
Warta ok. 27 mln zł modernizacja północnego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie pozwoli na organizację wystaw, koncertów i spektakli. Odmalowano sklepienia i ściany, odnowiono piwnice, wyeksponowane zostały umocnienia zamku.
Murowane budowle na wzgórzu zamkowym w Szczecinie wzniesiono w XIV w. Później zamek wielokrotnie przebudowywano. W XIX w. miał tu siedzibę garnizon pruski. W 1944 r. podczas alianckich nalotów na miasto zamek został zniszczony. Po wojnie zamek został odbudowany w renesansowym stylu. (PAP)
epr/ gma/