Wystawa „Szybciej, wyżej, dalej” otwarta w piątek w Centrum Olimpijskim w Warszawie upamiętnia 100-lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki przypadającego w roku jubileuszu 100-lecia powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Polski Związek Lekkiej Atletyki jest najstarszą krajową federacją sportową, która powstała w niepodległej Polsce. Zgromadzone na wystawie eksponaty, zdjęcia i inne interesujące archiwalia obrazują nie tylko historię związku, od powstania do dnia dzisiejszego, ale także obrazują rozwój "królowej sportu" i jej największe sukcesy w tym okresie.
Uwagę zwiedzających przykuwały m.in. kolce używane przez lekkoatletyczne znakomitości; Stanisławę Walasiewicz i Irenę Kirszenstein-Szewińską, legitymacja uczestnika tej ostatniej z jej olimpijskiego debiutu w Tokio w 1964 roku zakończonego zdobyciem trzech medali, po jednym w każdym kolorze, naszywka z godłem narodowym Polski z koszulki sportowej Janusza Kusocińskiego z lat 30. XX wieku, książka autorstwa "Kusego" "Od palanta do olimpiady" z 1933 roku, dysk z odręczną dedykacją Piotra Małachowskiego z mistrzostw świata w 2009 roku w Berlinie, jak również pałeczka złotej sztafety 4x100 m kobiet z igrzysk w stolicy Japonii.
"Lekkoatletyka to moja wielka miłość, druga po żonie" - to słowa dwukrotnego mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą - Tomasza Majewskiego, który z dyrektorem Muzeum Sportu i Turystyki Tomaszem Jagodzińskim witał przybyłych na otwarcie wystawy. Majewski radził sobie z konferansjerką równie znakomicie, jak z kulą na rzutni.
"Tę piękną dyscyplinę sportu, mam w głębi serca oraz w umyśle" - powiedział PAP złoty i srebrny medalista olimpijski w skoku wzwyż Jacek Wszoła.
"Do bycia lekkoatletą zachęciły mnie organizowane biegi narodowe" - powiedział olimpijczyk z Rzymu, 10-krotny rekordzista Polski, pięciokrotny mistrz kraju, średniodystansowiec Zbigniew Makomaski.
W Centrum Olimpijskim czynna jest także ekspozycja zdjęć o tematyce lekkoatletycznej autorstwa Tomasza Kasjaniuka, Szymona Sikory i Marka Biczyka.
Wystawa zorganizowana przez Muzeum Sportu i Turystyki będzie czynna do 20 kwietnia. Patronat honorowy nad obchodami jubileuszu objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.(PAP)
jej/ co/