Polska po 1989 roku

28.05.2019

Wystawa upamiętniająca Pawła Adamowicza w Muzeum Gdańska

Przedwojenne drewniane biurko, skórzany fotel, strój urzędowy oraz pamiątki, w tym osobisty kalendarz b. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza można oglądać od wtorku na wystawie stałej w Muzeum Gdańska.

Rzecznik prasowy Muzeum Gdańska Andrzej Gierszewski poinformował, że wystawa „Biurko Prezydenta” upamiętniająca nieżyjącego włodarza Gdańska znajduje się w Sali Zimowej Ratusza Głównego Miasta Gdańska, gdzie dawniej rezydowali gdańscy burmistrzowie.

W sali stoi masywne, przedwojenne, czarne biurko oraz skórzany fotel przeniesione z gabinetu Pawła Adamowicza w Urzędzie Miejskim. Na blacie biurka leżą uporządkowane książki, albumy, lampa, ulotka wyborcza z 1989 r. i osobisty kalendarz, w którym wszystkie wpisy są czytelne, także ten ostatni z 13 stycznia 2019 r. Obok biurka na stojaku znajduje się urzędowy strój prezydenta Gdańska wraz z ozdobnym łańcuchem. Na ścianie wisi fotografia przedstawiająca uśmiechniętego Adamowicza w tramwaju wykonana 10 maja 2016 r. przez Grzegorza Mehringa.

"Zdawać się może, że to niewielka ekspozycja, jak na ponad dwadzieścia lat na urzędzie prezydenta miasta, ale zapewniam zwiedzających, że oddaje ducha gabinetu prezydenta Pawła Adamowicza. Na biurku prezydenta zawsze leżały książki, ułożone według interesującej go tematyki. Zaczytywał się w literaturze o Gdańsku i opracowaniach dokumentujących zmiany cywilizacyjne (...) Był otwartym, życzliwym człowiekiem. Wychodził zza swojego okazałego biurka do gości i witał ich serdecznie rozkładając ramiona. Bez wątpienia to jeden z najwybitniejszych gdańszczan naszych czasów" - powiedziała, cytowana w komunikacie prasowym, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Obecne na wystawie pamiątki zostały przekazane przez rodzinę oraz przyjaciół Pawła Adamowicza. Wystawa będzie poszerzona w przyszłości o kolejne eksponaty.

Postać Pawła Adamowicza przypomni też plenerowa wystawa fotograficzna przygotowana z okazji Święta Wolności i Solidarności. Jej wernisaż odbędzie się 4 czerwca na Długim Targu. Na ekspozycji znajdzie 65 mniej znanych zdjęć przedstawiających Adamowicza na oficjalnych i nieoficjalnych wydarzeniach.

Muzeum Gdańska zbiera pamiątki związane z osobą b. prezydenta Gdańska. Chęć przekazania darowizny do zbiorów muzeum albo wykonania kopii cyfrowych osobistych pamiątek można zgłaszać mailowo na adres: historia@muzeumgdansk.pl.

13 stycznia br. roku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. podczas finału WOŚP w Gdańsku. Samorządowiec trafił do szpitala, gdzie następnego dnia zmarł. Urna z prochami Adamowicza spoczęła w kaplicy św. Marcina w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania w 1990 r., w latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ agz

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL