„W blasku secesyjnego szkła” – to nowa wystawa czasowa, którą od środy będzie można obejrzeć w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze – poinformowała rzeczniczka zielonogórskiego muzeum Alicja Błażyńska.
Kolekcja secesyjnego szkła z Muzeum Karkonoskiego zostanie zaprezentowana na tle witraży Marii Powalisz-Bardońskiej znajdujących się w gmachu głównym muzeum. Na wystawie znajdzie się kilkadziesiąt różnorodnych obiektów z wazonami, dzbanami, paterami, misami czy kieliszkami. Przy ich tworzeniu korzystano z różnorodnych metod formowania, obróbki, zdobienia i technik łączenia szkła z innymi materiałami.
„Prezentacja jest próbą spojrzenia na bogate i interesujące dzieje szkła z szerszej perspektywy zbiorów zielonogórskiego muzeum. Na stałych ekspozycjach pokazujemy bowiem bogaty zespół ilustrujący wielowiekowe tradycje konsumpcji wina oraz współczesne prace czołowego polskiego projektanta szkła profesora Zbigniewa Horbowego” – powiedział kurator wystawy dr Longin Dzieżyc.
Wystawa przybliża sztukę Art Nouveau. Znaczna część eksponatów jest związana z kulturą śląską, przez co umożliwiają poznanie ważnego elementu regionalnej tradycji, jaką już od średniowiecza była produkcja szkła. Na wystawie znalazły się m.in. wyroby huty hr. Harracha z Harrachova czy Josephinenhutte, założonej w 1842 roku w Szklarskiej Porębie.
„Secesja to krótkotrwały, ale gwałtownie rozwijający się styl, znamionujący początek dwudziestego stulecia (...) Szczególną rolę odegrał w tworzeniu przedmiotów użytkowych, m.in. w meblarstwie, ceramice, witrażownictwie, metaloplastyce czy jubilerstwie. Ten nowatorski styl wywarł także ogromny wpływ na sposób wytwarzania wyrobów ze szkła, zarówno w odniesieniu do ich formy, motywów zdobniczych, jak i przemian technologicznych dotyczących procesu produkcji” – dodał Dzieżyc.
Wystawa pt. „W blasku secesyjnego szkła” będzie czynna w zielonogórskim do 28 kwietnia br. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ agz/