Wystawę filmów, sztuki wideo i zdjęć pt. "Wędrująca biblioteka", poświęconą fenomenie książki, organizuje Gdańska Galerii Guentera Grassa. Wśród prac jest m.in. dzieło zdobywcy Oscara, Zbigniewa Rybczyńskiego. Wernisaż w piątek.
"Wystawa ma charakter artystyczno-etnograficzny. Staramy się w naszej opowieści o książkach wytropić różne zjawiska, które są interesujące i ciekawe. Z jednej strony mówią o fenomenach, które odchodzą czyli np. obwoźnej bibliotece, czy tradycyjnym obiegu książki papierowej, a z drugiej strony wskazujemy na działania nowoczesne i prekursorskie takie jak np. coraz bardziej popularne art-booki" - powiedziała w czwartek PAP kuratorka wystawy Magdalena Mazik.
Dodała, że zgromadzone na ekspozycji prace próbują opisać współczesną pozycję książki. "Przyglądamy się książce w bardzo różnych kontekstach jej funkcjonowania, od biblioteki po antykwariat i inne miejsca, gdzie można się z nią zetknąć" - wyjaśniła.
Na wystawie w Gdańsku zobaczyć można będzie: film dokumentalny Macieja Cuska "Antykwariat" (2005), wideo Huberta Czerepoka "Biblioteka" (2003), film dokumentalny Jarosława Falińskiego "Zbigniew Makowski. Nulla est fuga. Gnothi seauton" (2007), etiudę dokumentalną Grzegorza Jaroszuka "Biblioteka" (2007), instalację Christiana Odzucka "Indyjskie słońce" (2014), fotografię Michała Szlagi "Biblioteka" z serii "Stocznia 1999-2014" oraz wydawnictwo elektroniczne Waldemara Węgrzyna "Elektrobiblioteka" (2012).
Najstarszą pracą na gdańskiej wystawie będzie 10-minutowe wideo z 1975 r. Zbigniewa Rybczyńskiego pt. "Nowa książka". Film ten przedstawia ekran podzielony na dziewięć kadrów, w każdym z nich życie toczy się własnym rytmem, a elementem spajającym wszystkie wątki jest przekazywana z rąk do rąk książka. Rybczyński to pierwszy twórca z Polski, który otrzymał w 1983 r. Oscara za film "Tango".
Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie także 13 książek o charakterze artystycznym z poznańskiego wydawnictwa MORAVA z lat 2010-13, założonego przez Honzę Zamojskiego.
Pierwsza odsłona wystawy "Wędrująca biblioteka" była prezentowana w Bibliotece Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie w kwietniu i maju ub. roku.
Inspiracją dla powstania wystawy „Wędrująca biblioteka” jest książka artystyczna Zbigniewa Makowskiego „Las husula extranas”, którą można oglądać jako eksponat w MOCAK. Książka została wykonana w 1965 r. na bazie publikacji "Oczerki istorii CCCP IX–XIII ww".
W gdańskiej części ekspozycji „Wędrująca biblioteka” dodane zostały prace Szlagi i Odzucka. Wystawa w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa będzie czynna do 9 listopada. (PAP)
rop/ mlu/