Ponad 300 znaczków wydanych w ciągu ostatnich 100 lat można zobaczyć od czwartku na wystawie w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, zorganizowanej z okazji 100-lecia powołania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW).
Jak podkreśliła w rozmowie z PAP kuratorka wystawy Justyna Jeleniewska-Janusz, ekspozycja jest prezentacją nowatorskich emisji znaczków, które stały się „kamieniem milowym” w produkcji (PWPW).
„Wystawę otwiera emisja z 1919 r. - +orzeł na tarczy barokowej+. Było to pierwsze wydanie dla całego obszaru Polski; pierwszy znaczek, który był uznawany na wszystkich terenach pozaborczych” - powiedziała PAP Jeleniewska-Janusz.
Na ekspozycji, oprócz znaczków, można również zobaczyć ich projekty. To m.in. szkice pierwszych znaczków po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, które tworzył Edward Trojanowski czy prace twórcy polskich banknotów – Andrzeja Heidricha.
Na wystawie zgromadzono też znaczki nagradzane na międzynarodowych wystawach.
Ekspozycję zamykają najnowsze emisje – powiększony bloczek wydany z okazji 460. rocznicy Poczty Polskiej oraz banknotoznaczek, na którym widnieją zabezpieczenia przeciwko fałszerstwom stosowane przez PWPW.
Wystawę można oglądać do końca kwietnia.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ agz