Budowa niepodległego państwa

07.03.2019

Wystawa z okazji 100-lecia powołania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Plakat wystawy Plakat wystawy

Ponad 300 znaczków wydanych w ciągu ostatnich 100 lat można zobaczyć od czwartku na wystawie w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, zorganizowanej z okazji 100-lecia powołania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW).

Jak podkreśliła w rozmowie z PAP kuratorka wystawy Justyna Jeleniewska-Janusz, ekspozycja jest prezentacją nowatorskich emisji znaczków, które stały się „kamieniem milowym” w produkcji (PWPW).

„Wystawę otwiera emisja z 1919 r. - +orzeł na tarczy barokowej+. Było to pierwsze wydanie dla całego obszaru Polski; pierwszy znaczek, który był uznawany na wszystkich terenach pozaborczych” - powiedziała PAP Jeleniewska-Janusz.

Na ekspozycji, oprócz znaczków, można również zobaczyć ich projekty. To m.in. szkice pierwszych znaczków po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, które tworzył Edward Trojanowski czy prace twórcy polskich banknotów – Andrzeja Heidricha.

Na wystawie zgromadzono też znaczki nagradzane na międzynarodowych wystawach.

Ekspozycję zamykają najnowsze emisje – powiększony bloczek wydany z okazji 460. rocznicy Poczty Polskiej oraz banknotoznaczek, na którym widnieją zabezpieczenia przeciwko fałszerstwom stosowane przez PWPW.

Wystawę można oglądać do końca kwietnia.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ agz

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL