Kultura i sztuka po 1989 roku

06.06.2019

Wystawa zabytkowego uzbrojenia w lidzbarskim zamku

Uzbrojenie zaczepne i obronne od XIV do XX wieku - wystawa Uzbrojenie zaczepne i obronne od XIV do XX wieku - wystawa

Blisko 250 zabytkowych obiektów zgromadzono na wystawie prezentującej uzbrojenie zaczepne i obronne od XIV do XX wieku, którą można zwiedzać od czwartku w muzeum na zamku w Lidzbarku Warmińskim.

Jak poinformowała PAP kurator wystawy Dominika Kałabun, pochodzące ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur zabytkowe przedmioty są prezentowane w taki sposób, żeby zwiedzający zobaczyli zmiany, jakie zachodziły w uzbrojeniu na przestrzeni wieków.

Podobną ekspozycję można było oglądać od 2012 r. w dawnej zbrojowni lidzbarskiego zamku. Teraz została zmodernizowana i wzbogacona o nowe obiekty, m.in. z wczesnego średniowiecza.

"Poprzednio funkcjonowała ona jako skład broni. W nowej aranżacji chcieliśmy nadać jej funkcje edukacyjne. Stąd dodatkowe opisy, żeby turyści mogli dowiedzieć się więcej o historii rozwoju uzbrojenia" - dodała Kałabun.

Wystawę otwierają obiekty z działu archeologii i replika Baby Pruskiej, która uznawana jest za wizerunek wczesnośredniowiecznego wojownika. W kolekcji uzbrojenia średniowiecznego pokazano "wyjątkowy w skali kraju" armet, czyli hełm turniejowy. Takie hełmy były wykorzystywane w pojedynkach stanowiących istotną część treningu późnośredniowiecznych rycerzy i renesansowych szlachciców.

Według autorów wystawy cennym zabytkiem jest również zbroja kolcza z przełomu XV i XVI w. oraz koncerz z XV w., jeden z trzech zachowanych w północnej Polsce. Koncerze, kojarzone głównie z jazdą husarską, to odmiana miecza przeznaczonego wyłącznie do kłucia. Były używane przez konnych rycerzy po skruszeniu kopii.

Zwiedzający mogą zobaczyć jak z rozwojem broni palnej zmieniało się uzbrojenie ochronne. W muzealnych gablotach pokazano cały zespół napierśników, napleczników, hełmów i innych elementów zbroi nowożytnych formacji lekkich i ciężkozbrojnych. Do najciekawszych zabytków należy półzbroja piechoty zachodnioeuropejskiej z XVI w. oraz kompletna zbroja kirasjerska z drugiej ćwierci XVII w., wykonana z czernionej stali ze złoconymi elementami.

Ważną część lidzbarskiej wystawy stanowi broń biała, w tym broń sieczna (miecze, szable, bagnety), drzewcowa (halabardy, kopie i piki) i obuchowa (piernacze, topory). Prezentowany jest też zbiór ręcznej broni palnej, w tym hakownice, muszkiety, karabiny, strzelby i pistolety oraz lufy dział jako przykłady broni artyleryjskiej.

Zwiedzający zobaczą również ostrogi, strzemiona i kiełzna, czyli elementy rzędu końskiego, a także oporządzenie związane z użytkowaniem broni palnej, w tym prochownice i ładownice. Osobno zaprezentowano niewielki zbiór broni wschodniej, głównie pochodzenia perskiego.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL