Wystawę zdjęć z wchodzącego w piątek do kin filmu "Papusza" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego obejrzeć można w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda w Warszawie. Zdjęciom towarzyszą wiersze Bronisławy Wajs "Papuszy", w tłumaczeniu Jerzego Ficowskiego. Czarno-biały film, którego bohaterowie mówią w językach polskim i romskim, opowiada o życiu cygańskiej poetki. Papusza, czyli Bronisława Wajs (ur. 1908 lub 1910, zm. 1987), przez czterdzieści lat mieszkała w taborze, wiodąc wędrowne życie. Jej losy okazały się dramatyczne.
W 1949 r. do taboru dotarł poeta Jerzy Ficowski. Zainteresował się poetyckimi improwizacjami Cyganki, pisanymi w języku romskim. Za jego namową Papusza zaczęła spisywać swoje wiersze. Ficowski tłumaczył je z romskiego na polski. Pod wpływem Ficowskiego Papusza zaniechała koczowniczego trybu życia i poświęciła się literaturze. Opisywała m.in. dzieje i obyczaje Cyganów. W efekcie, oskarżona o zdradę tajemnic, została wykluczona z cygańskiej społeczności.
W filmie Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego rolę Papuszy gra Jowita Budnik, która z parą reżyserów współpracowała wcześniej przy realizacji "Placu Zbawiciela" (2006). Jako Ficowski partneruje jej na ekranie Antoni Pawlicki. W męża Papuszy, Dionizego Wajsa, wcielił się Zbigniew Waleryś. W obsadzie filmu jest wielu aktorów-amatorów, wywodzących się ze społeczności polskich Romów - zostali oni wyłonieni podczas castingów w różnych rejonach Polski.
Zdjęcia do "Papuszy", autorstwa Krzysztofa Ptaka i Wojciecha Staronia, kręcono na Warmii, Dolnym Śląsku, w Nowym Sączu i Warszawie, w okresie od lutego do listopada 2012 r. Muzykę do filmu skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Na otwartej w piątek multimedialnej wystawie w Kordegardzie można zobaczyć wybrane czarno-białe zdjęcia z filmu, zapoznać się z poezją Papuszy, a także posłuchać muzyki Jana Kantego Pawluśkiewicza (kompozytor dostał za nią nagrodę na tegorocznym festiwalu filmowym w Gdyni).
Ekspozycja, organizowana przez Narodowe Centrum Kultury i firmę Next Film, będzie czynna do 1 grudnia. Twórcami aranżacji wystawy są Jan Almonkari i Jan Strumiłło.(PAP)
jp/ ls/