Wystawę "Otwieram świątynię pamięci" prezentującą dzieła z Muzeum Czartoryskich w Krakowie będzie można oglądać od piątku w Pałacu Herbsta w Łodzi. Pokazany zostanie m.in. "Krajobraz z miłosiernym samarytaninem" Rembrandta van Rijn - jeden z najcenniejszych obrazów kolekcji.
"Wystawa w łódzkim muzeum przypominać będzie dwa podstawowe nurty Muzeum Czartoryskich: nurt polski, narodowy – reprezentuje go m.in. +Portret rodziny+ wykonany w pracowni Łukasza Cranacha młodszego, portrety sarmackie, zbroje karacenowe spod Wiednia i zbroje husarskie, oraz nurt europejski, w ramach którego prezentowana będzie sztuka starożytna i malarstwo, w tym portrety francuskie z XVI wieku, rzemiosło artystyczne i militaria" – poinformował kustosz Janusz Wałek.
Obok jednego z najcenniejszych dzieł kolekcji Czartoryskich - "Krajobrazu z miłosiernym samarytaninem" Rembrandta van Rijn w Pałacu Herbsta wyeksponowane zostaną m.in. prace renesansowych mistrzów włoskich i niderlandzkich: Carla Crivellego, Palmy Vecchia, warsztatu Boutsów.
Zdaniem kustosza, zwiedzający z pewnością zwrócą uwagę na "Złoty deszcz" - okazały arras brukselski z pierwszej połowy XVI w. przedstawiający scenę z antycznego mitu o Danae, a także na wspaniałe wyroby z kości słoniowej, emalii, srebra oraz ceramikę, pośród której wyróżniają się włoskie talerze majolikowe z XV i XVI wieku.
Na wystawie prezentowane będą także pamiątki historyczne związane z ważnymi postaciami i wydarzeniami, m.in. krzesło Szekspira zakupione przez księżnę Izabelę Czartoryską w domu poety w Stratfordzie nad Avonem, strzałę kojarzoną z Wilhelmem Tellem, tarczę ze sceną z Iliady Homera, której posiadanie przypisuje się Juliuszowi Cezarowi, a także pamiątki po Cydzie i Chimenie oraz Laurze i Petrarce wydobyte z ich grobów.
Wystawa w Pałacu Herbsta ma – w intencji organizatorów - przybliżyć łodzianom dzieje Muzeum Czartoryskich - pierwszego w Polsce i jednego z najstarszych w Europie – a także sprowokować do zastanowienia się, w jaki sposób powstanie tej instytucji wpłynęło na rozwój polskiej kultury. Wydarzeniu towarzyszyć będą wykłady, m.in. o twórczości Rembrandta, klanie Cranachów, Izabeli Czartoryskiej, a także o kolekcjach i gabinetach osobliwości.
Założone w 1801 roku w Puławach przez Izabelę z Flemingów księżnę Czartoryską Muzeum zostało otwarte w kilka lat po utracie przez Polskę niepodległości. Miało podtrzymywać w społeczeństwie pamięć o historii i kulturze narodowej.
W czasie powstania listopadowego zbiory zostały wywiezione z Puław i trafiły m.in. do Klemensowa, Kozłówki, Sieniawy, skąd przeniesiono je na pewien czas do Paryża, gdzie ulokowane w Hotelu Lambert, emigracyjnej siedzibie Czartoryskich, dotrwały do lat 70. XIX wieku.
Wnuk księżnej Izabeli Władysław Czartoryski, który był politykiem i wybitnym kolekcjonerem sztuki, powiększył zbiory m.in. o wczesnorenesansowe malarstwo włoskie i niderlandzkie, średniowieczne i renesansowe europejskie rzemiosło artystyczne oraz sztukę starożytną. Przeniósł kolekcję do Krakowa, gdzie w roku 1876 otworzył Muzeum Książąt Czartoryskich.(PAP)
agm/ mhr/