Powojenna historia Wojska Polskiego, jego uwikłanie polityczne i wpływ na życie społeczno-polityczne to tematy konferencji, która rozpocznie się w czwartek we Wrocławiu. Sympozjum zorganizowały wrocławski IPN oraz Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jak poinformował PAP Paweł Piotrowski z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, celem dwudniowej konferencji jest przedstawienie głównych zagadnień związanych z powojenną historią Wojska Polskiego. „Referenci będą starali się odpowiedzieć na zasadnicze pytania dotyczące stopnia samodzielności Polski i jej sił zbrojnych w okresie powojennym, zajmą się też relacjami pomiędzy wojskiem a społeczeństwem” - wyjaśnił Piotrowski.
Jego zdaniem, nie ulega wątpliwości, że siły zbrojne PRL były jednym z najważniejszych filarów władzy komunistycznej w kraju i wielokrotnie brały udział w tłumieniu masowych protestów społeczeństwa. „Uwidoczniło się to szczególnie w dekadzie lat 40. i 50., kiedy to zarówno wojskowy wymiar sprawiedliwości, jak i służby specjalne zwalczały w sposób brutalny wszelkie przejawy sprzeciwu wobec panującego systemu. Miały w tym okresie miejsce bezprzykładne akty terroru, mordów sądowych, osadzania niewinnych ludzi w więzieniach” - tłumaczył.
Według historyka IPN, wojskowi byli też często włączani w akcje polityczne i propagandowe mające na celu przekonanie społeczeństwa do panującego ustroju. „Armię włączano także w system represji, m.in. poprzez powoływanie kleryków i młodzieży pochodzącej ze środowisk obcych Polsce Ludowej do służby oraz kierowanie do pracy w tzw. batalionach górniczych, wykonujących katorżniczą pracę w kopalniach węglowych na Śląsku” - przypomniał Piotrowski.
Zaznaczył, że równocześnie w wojsku służyły miliony młodych Polaków pozostających w przeświadczeniu, że spełniają patriotyczny obowiązek obrony ojczyzny. „To wszystko powoduje, że wizerunek powojennej armii nie jest w powszechnym odbiorze społecznym jednostronny. Dlatego spojrzenie na wojsko, jakie w swoich wystąpieniach przedstawią referenci, może dać asumpt do ożywionej dyskusji, jak też do próby zdefiniowania roli armii w dziejach Polski Ludowej” - uznał Piotrowski.
Podczas konferencji zostanie przedstawionych 20 referatów. Naukowcy będą rozmawiać m.in. o etapach rozwoju Wojska Polskiego w okresie powojennym, jego miejscu w Układzie Warszawskim, obrazie Wojska Polskiego w filmie fabularnym, o wojskowym wymiarze sprawiedliwości w okresie stalinizmu.
Konferencja zakończy się w piątek.(PAP)
pdo/ hes/