Polska po 1989 roku

18.10.2019

10 książek powalczy o Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego

Spośród 61 nadesłanych książek, 10 pozycji zostało nominowanych do tytułu Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Wśród wybranych książek poświęconych najnowszej historii Polski, jest różnorodny przekrój gatunkowy i tematyczny – wskazuje w piątek stołeczny ratusz.

"Dzięki staraniom warszawskiego samorządu, Nagroda Historyczna m.st. Warszawy dołączyła do grona miejskich nagród literackich. Nagradzamy twórców w różnorodnych gatunkach literackich" - powiedział z tej okazji Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Trzaskowski podkreślił przy tym, że nie było dotychczas takiej nagrody, która wyróżniałaby najlepsze książki historyczne opisujące współczesną historię Polski.

Jak zauważył prezydent stolicy, "w mieście tak ciężko doświadczonym przez historię, pielęgnowanie pamięci historycznej i dziedzictwa kulturowego ma fundamentalne znaczenie w budowaniu tożsamości naszej wspólnoty. Dzięki takim projektom uświadamiamy sobie, że historii nie można zakłamywać czy też – wedle doraźnych potrzeb – pisać na nowo".

Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego została ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą Rady Miasta Warszawy. Jest kontynuacją nagrody powstałej w 2009 roku za najlepszą książkę poświęconą najnowszej historii Polski.

CZYTAJ TAKŻE

Jak przypomniał ratusz, to jedna z najważniejszych nagród historycznych w kraju, a jej laureatami byli m.in. Timothy Snyder, Karol Modzelewski, a w ubiegłym roku Jerzy Kochanowski.

Nagroda jest uczczeniem pamięci Kazimierza Moczarskiego, dziennikarza i prawnika, demokraty i żołnierza Armii Krajowej, po wojnie przez 11 lat więzionego przez komunistów. Był autorem m.in. "Rozmów z katem", niezwykłego zapisu rozmów z Jürgenem Stroopem, likwidatorem warszawskiego getta, z którym dzielił jedną celę więzienia na warszawskim Mokotowie.

Laureata tegorocznej nagrody poznamy 9 grudnia. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w Bibliotece Narodowej w Pałacu Krasińskich w Warszawie. Autor lub autorka najlepszej książki otrzyma 50 tysięcy złotych oraz statuetkę - replikę temperówki patrona Nagrody.

W tym roku o Nagrodę Historyczną m. st. Warszawy rywalizują książki: "Jacek" Anny Bikont i Heleny Łuczywo, "Hirszfeldowie. Zrozumieć krew" Urszuli Glenskiej, "Testament Prometeusza. Źródła polityki wschodniej III Rzeczypospolitej" Pawła Kowala, "Lokalność i nacjonalizm. Społeczności wiejskie w Galicji Wschodniej w dwudziestoleciu międzywojennym" Olgi Linkiewicz, "Policjanci. Wizerunek żydowskiej Służby Porządkowej w getcie warszawskim" Katarzyny Person, "Stommizm. Biografia polityczna Stanisława Stommy" Radosława Ptaszyńskiego, "Falanga. Ruch Narodowo-Radykalny" Szymona Rudnickiego, "Sigalin. Towarzysz odbudowy" Andrzeja Skalimowskiego, "Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego" Joanny Tokarskiej-Bakir, "Polacy-Niemcy. Sąsiedzi pod specjalnym nadzorem" Anny Wolff-Powęskiej.(PAP)

nmk/ aj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL