Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej", organizowany przez narodowców Marsz Niepodległości, Bieg Niepodległości, koncerty i spektakle - to wszystko wydarzy się w Warszawie w Święto Niepodległości.
Obchody państwowe rozpoczną się rano. O godz. 8.30 prezydent Bronisław Komorowski złoży kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy placu jego imienia. Następnie prezydent weźmie udział w mszy św. za ojczyznę w warszawskiej archikatedrze św. Jana. Nabożeństwu będzie przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. Następnie o godz. 10.30 w Pałacu Prezydenckim wręczone zostaną odznaczenia państwowe.
W południe rozpocznie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Bezpośrednio po niej ulicami stolicy przejdzie prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej". Jego trasa będzie wiodła ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Al. Ujazdowskimi do Belwederu. Podczas tej manifestacji prezydent złoży kwiaty przed pomnikami: kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Stefana "Grota" Roweckiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego i marsz. Piłsudskiego. Po drodze spotka się też z członkami komitetu honorowego budowy pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie. Przemarsz zakończy się wystąpieniem Komorowskiego.
Atrakcjami marszu będą historyczny czołg Renault FT-17 z 1920 r. oraz odrestaurowany cadillac Piłsudskiego, którym pojedzie aktor Daniel Olbrychski, ucharakteryzowany na marszałka. Na czele marszu pójdzie ok. 700 żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy wcześniej wezmą udział w uroczystości na pl. Piłsudskiego. Będzie też ok. 180 rekonstruktorów w mundurach jednostek z okresu m.in. powstania styczniowego, listopadowego, wielkopolskiego i warszawskiego oraz obu wojen światowych.
Atrakcjami marszu będą historyczny czołg Renault FT-17 z 1920 r. oraz odrestaurowany cadillac Piłsudskiego, którym pojedzie aktor Daniel Olbrychski, ucharakteryzowany na marszałka. Na czele marszu pójdzie ok. 700 żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy wcześniej wezmą udział w uroczystości na pl. Piłsudskiego. Będzie też ok. 180 rekonstruktorów w mundurach jednostek z okresu m.in. powstania styczniowego, listopadowego, wielkopolskiego i warszawskiego oraz obu wojen światowych.
Oprócz prezydenckiego marszu "Razem dla Niepodległej" na 11 listopada w stolicy zgłoszono 10 zgromadzeń publicznych, w związku z czym kierowcy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu. Największą manifestacją będzie najpewniej Marsz Niepodległości, którego organizatorzy są związani z Ruchem Narodowym.
Demonstracja rozpocznie się o godz. 15 na rondzie Dmowskiego i odbędzie się pod hasłem "Armia patriotów". Trasa marszu będzie inna niż w ub. latach - ma przebiegać Al. Jerozolimskimi przez most Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego przy al. Zielenieckiej. Stanie tam scena, z której na zakończenie będą przemawiać liderzy narodowców. Delegacja manifestantów złoży też kwiaty pod kamieniem upamiętniającym Romana Dmowskiego w Parku Skaryszewskim. Przywódca endecji urodził się bowiem po prawej stronie Wisły, w Kamionku, który wówczas nie był częścią Warszawy.
W ostatnich latach podczas Marszu Niepodległości regularnie dochodziło do burd. W 2013 r. miały miejsce starcia przed skłotami przy ul. ks. Skorupki i ul. Wilczej, na pl. Zbawiciela podpalono instalację "Tęcza", spalono też kabinę wartowniczą na tyłach ambasady rosyjskiej, na teren placówki wrzucono race i kamienie.
Przed południem ok. 15 tys. biegaczy w białych i czerwonych koszulkach weźmie udział w XXVI Biegu Niepodległości. Jego 10-kilometrowa trasa będzie wiodła al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego, Al. Niepodległości. Tegoroczny bieg będzie poświęcony pamięci rotmistrza (pośmiertnie awansowanego w ub. roku na pułkownika) Witolda Pileckiego - dobrowolnego więźnia Auschwitz, zamordowanego po wojnie przez komunistyczne władze. Jego syn Andrzej będzie starterem biegu.
96. rocznicę odzyskania niepodległości w stolicy będą upamiętniały też koncerty i spektakle. W Muzeum Powstania Warszawskiego będzie to VI Koncert Niepodległości, którego tematem przewodnim będzie służba Polaków pod obcymi sztandarami, w walce o niepodległość Polski i innych narodów. W repertuarze znajdą się m.in. zapomniane pieśni z okresu powstania listopadowego i styczniowego, I i II wojny.
Muzeum Historii Polski organizuje 11 listopada dziewiątą edycję Przystanku Niepodległość pt. "My to zagramy". Główną atrakcją będzie spektakl przybliżający to, co grano na deskach warszawskich teatrów w 1918, 1928, 1938 i 1948 r. Odbędzie się też kuratorskie oprowadzanie po wystawie "Londyn – stolica Polski. Emigracja polska 1940-1990".
Muzeum Historii Polski organizuje 11 listopada dziewiątą edycję Przystanku Niepodległość pt. "My to zagramy". Główną atrakcją będzie spektakl przybliżający to, co grano na deskach warszawskich teatrów w 1918, 1928, 1938 i 1948 r. Przedstawienia odbędą się w Bibliotece Uniwersyteckiej o godz. 11.30, 14.30, 16.00 i 19.00. W tych samych godzinach odbędą się przedstawienia dla dzieci na podstawie książki "Bohaterski miś" Bronisławy Ostrowskiej. Po spektaklu zaplanowano warsztaty plastyczne związane z tematyką sztuki. Odbędzie się też kuratorskie oprowadzanie po wystawie "Londyn – stolica Polski. Emigracja polska 1940-1990".
Natomiast o godz. 16 w Ministerstwie Edukacji Narodowej przy al. Szucha rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych i niepodległościowych "Kocham Cię, Polsko!". Gmach MEN będzie od południa otwarty dla zwiedzających. Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska w południe weźmie też udział w uroczystości na Pawiaku.
Swoje obchody święta niepodległości organizuje też PiS. 10 listopada w Warszawie partia połączy je z comiesięcznym wieczornym marszem ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej. Natomiast 11 listopada rano najważniejsi politycy PiS z prezesem Jarosławem Kaczyńskim złożą w stolicy kwiaty pod pomnikami: Józefa Piłsudskiego pod Belwederem, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa. Następnie PiS organizuje uroczystości w Krakowie. Z kolei Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza, które założyli członkowie społecznego warszawskiego komitetu poparcia J.Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich 2010 r., o godz. 10 organizuje spotkanie w hołdzie Ignacemu Janowi Paderewskiemu w warszawskim Parku Ujazdowskim.
10 listopada wieczorem przed pomnikiem Piłsudskiego obok placu jego imienia odbędzie capstrzyk niepodległości połączony z apelem pamięci i koncertem wojskowej orkiestry. Uroczystość jest wzorowana na przedwojennych, bowiem wówczas capstrzyki poprzedzały większość wojskowych i państwowych świąt. (PAP)
ral/ gma/