Polska po 1989 roku

08.04.2019

17 kwietnia wyrok ws. zakłócenia upamiętnienia ukraińskich bohaterów wojennych

17 kwietnia Sąd Rejonowy w Przemyślu ma ogłosić wyrok w sprawie 19 osób oskarżonych o zakłócenie procesji, która w czerwcu 2016 roku po żałobnym nabożeństwie w intencji ukraińskich bohaterów wojennych przeszła ulicami Przemyśla na cmentarz żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej z lat 1918-1920.

W poniedziałek przed przemyskim sądem zakończył się trwający ponad rok proces w tej sprawie.

W mowie końcowej prokurator wniósł o uznanie 19 oskarżonych winnymi zarzucanych im czynów i wymierzenie im kar od sześciu miesięcy do dwóch lat ograniczenia wolności poprzez wykonywanie nieodpłatnych, dozorowanych prac na cele społeczne po 40 godzin w miesiącu. Ponadto oskarżeni mieliby też zapłacić od 500 zł do 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Przemyślu prok. Marta Pętkowska.

Obrońcy wnioskowali o uniewinnienie ich klientów.

W myśl aktu oskarżenia, który przygotowała przemyska Prokuratura Okręgowa, oskarżeni wulgarnie wyzywali uczestników uroczystości z powodu ich przynależności narodowościowej oraz siłą przetrzymywali idących na przodzie procesji, uniemożliwiając dalszy przemarsz.

Ponadto pięciu mężczyzn zostało oskarżonych o to, że działając wspólnie i w porozumieniu w czasie tych uroczystości uderzyli i szarpali jednego z uczestników, uniemożliwiając mu uczestnictwo w procesji. Trzech odpowiadało też za uderzenie, kopanie i szarpanie za ubranie innego mężczyzny z powodu jego ukraińskiej narodowości.

Do wydarzeń, których dotyczy akt oskarżenia, doszło 26 czerwca 2016 r., gdy kilkadziesiąt osób usiłowało zatrzymać procesję grekokatolików i prawosławnych, którzy po żałobnym nabożeństwie w intencji ukraińskich bohaterów wojennych (panachydzie) w katedrze archikatedralnej w Przemyślu przechodzili ulicami miasta na cmentarz żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej z lat 1918-1920.

Modlono się w intencji spoczywających tam strzelców siczowych Ukraińskiej Armii Galicyjskiej, walczących w latach 1918-1920 r. pod wodzą Semena Petlury u boku Józefa Piłsudskiego. Wielu z nich zmarło na tyfus w obozie dla internowanych.(PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL