Kopernikańska sesja naukowa, korowód historyczny na Starówce i nabożeństwo w kościele akademickim rozpoczną w poniedziałek w Toruniu obchody Dni Dziedzictwa Kopenikańskiego. Impreza jest elementem Roku Mikołaja Kopernika w Kujawsko-Pomorskiem.
Jak przypomniał w środę Michał Zaleski, prezydent Torunia, w tym roku przypada 540 rocznica urodzin Kopernika i 470 rocznica jego śmierci oraz wydania dzieła życia "De revolutionibus orbium coelestium". Z okazji tych rocznic w Toruniu, mieście urodzenia astronoma, od lutego do maja odbędzie się ponad 50 wydarzeń pod wspólną nazwą Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego.
"Na cztery miesiące obchodów przygotowano wystawy, konkursy, konferencje naukowe i popularnonaukowe. Wszystko po to, by jak najpełniej przybliżyć postać wybitnego astronoma, którego odkrycie zmieniło nasz sposób myślenia o świecie, a cykl objął swym patronatem prezydent RP Bronisław Komorowski" - podkreślił Zaleski.
Inauguracja Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego nastąpi w wigilię urodzin astronoma, 18 lutego. Tego dnia w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się sesja z udziałem gości, m.in. z uniwersytetów w Padwie i Ferrarze.
Jak przypomniał w środę Michał Zaleski, prezydent Torunia, w tym roku przypada 540 rocznica urodzin Kopernika i 470 rocznica jego śmierci oraz wydania dzieła życia "De revolutionibus orbium coelestium". Z okazji tych rocznic w Toruniu, mieście urodzenia astronoma, od lutego do maja odbędzie się ponad 50 wydarzeń pod wspólną nazwą Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego.
Wykład "Głos Mikołaja Kopernika w aktualnej debacie nad kształtem uniwersytetu i stanem nauki" wygłosi prof. Michał Kokowski - fizyk, historyk nauki, filozof nauki, historyk idei i genealog z Instytutu Historii Nauki PAN. Sesji towarzyszyć będzie recital fortepianowy Pawła Wakarecego.
Wieczorem ulicami starówki przejdzie barwny orszak historyczny. Wyruszy on z dziedzińca ratusza, przez Rynek Staromiejski, ulicami Ducha Świętego i Kopernika do katedry śś. Janów, a później ul. Żeglarską na Rynek Staromiejski pod pomnik astronoma i do kościoła pw. Ducha Świętego.
W pochodzie wezmą udział grupy rekonstrukcji historycznej: rycerze, przedstawiciele patrycjatu i mieszczanie, a także jeźdźcy na koniach. Cała trasa przemarszu udekorowana będzie chorągwiami Torunia, Królestwa Polskiego i Prus Królewskich.
Po drodze zaplanowano kilka przystanków. Przy Domu Kopernika nastąpi uroczyste przekazanie reprintu dzieła Kopernika przez kontynuatorów jego myśli: Keplera, Galileusza, Newtona i Heweliusza. Księga przeniesiona zostanie do katedry, gdzie umieszczona będzie przy chrzcielnicy. W ten sposób symbolicznie połączona zostanie data urodzin odkrywcy z datą śmierci i wydania "O obrotach...". Przy tej okazji wykonany zostanie utwór "Cosmopolis" Krzesimira Dębskiego.
Utwór napisany został specjalnie na 777-lecie lokacji Torunia i zawiera akcenty kopernikańskie. Chór śpiewa w nim po łacinie sekwencję "Wstrzymał słońce, ruszył ziemię".
Krzesimir Dębski dyrygować będzie Chórem Astrolabium oraz Toruńską Orkiestrą Symfoniczną wspomaganą przez muzyków z Filharmonii Pomorskiej. Muzyce towarzyszyć będą efekty świetlne, które zwrócą uwagę na nowo odrestaurowane wnętrze katedry.
W Kościele Akademickim wieczorem odbędą się uroczyste nieszpory pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp Celestino Migliore.
W dniu urodzin Kopernika, 19 lutego, tradycyjnie świętować będzie toruński uniwersytet, którego astronom jest patronem. Na kolejne miesiące przygotowanych zostało wiele wydarzeń związanych ze słynnym torunianinem. Kopernik będzie bohaterem kwietniowego Festiwalu Nauki i Sztuki, majowej Nocy w Muzeum, pikniku na trawie na Rynku Staromiejskim, którego elementem będzie Turniej Miast Kopernikańskich. Z wybitnym obywatelem miasta związane będą również konkursy: plastyczno-literacki oraz wiedzy o życiu i działalności astronoma. (PAP)
olz/ ls/