W najbliższy weekend odbędą się 19. Dni Twierdzy Kostrzyn będące zarazem świętem Kostrzyna nad Odrą (Lubuskie). Imprezy odbywać się głównie na terenie nieodbudowanej od 1945 r. Starówki, stanowiącej obecnie Muzeum Twierdzy Kostrzyn.
„Muzeum Twierdzy Kostrzyn obejmuje jedyny w swoim rodzaju powierzchniowy pomnik - zniszczoną w 1945 r. i do dziś nieodbudowaną kostrzyńską Starówkę z zachowaną siecią wybrukowanych ulic i chodników, z ruiną zamku, kościoła i kamienic, wraz z odrestaurowanymi obiektami XVI-wiecznej twierdzy bastionowej. Ekspozycja muzealna w Bastionie Filip prezentuje wybrane aspekty dziejów miasta i garnizonu od początku istnienia twierdzy” – powiedział PAP dyr. Muzeum Twierdzy Kostrzyn Ryszard Skałba.
Wstępem do głównych wydarzeń zaplanowanych na sobotę będzie piątkowa uroczystość związana jubileuszem 10-lecia powstania Muzeum Twierdzy Kostrzyn – samorządowej placówki kultury zajmującej się opieką nad zabytkiem i kultywowaniem historii miasta.
Rada Miasta Kostrzyna uchwałę o utworzeniu Muzeum podjęła w 2000 r., ale placówka rozpoczęła działalność dopiero w lipcu 2008 r. Początkowo mieściła się w baraku po służbach celnych. Po renowacji murów twierdzy, Bastionu Brandenburgia, promenady Kattego, Bramy Chyżańskiej i Bastionu Filip muzeum otrzymało w zarząd zabytkową substancję, a siedzibę przeniesiono do budynku użytkowanego wcześniej przez Straż Graniczną.
W podziemiach Bastionu Filip utworzono multimedialną, nowoczesną ekspozycję muzealną. Muzeum prowadzi badania archeologiczne, wydaje publikacje na temat historii miasta i twierdzy, organizuje prelekcje, seanse filmowe, wycieczki muzealne, wystawy i inne przedsięwzięcia. Twierdza jest licznie odwiedzana przez turystów.
„Władze Kostrzyna nad Odrą stawiają na promocję tego zabytku. Inwestują także w jego renowację - wyjaśnił dyr. Skałba.
W ramach jubileuszowych uroczystości w Europejskim Centrum Spotkań „Kręgielnia” odbędzie się spotkanie, na którym zostanie zaprezentowana działalność muzeum, następnie odbędzie się koncert i pokaz laserowy.
Właściwe obchody Dni Twierdzy rozpoczną się w sobotę na Starym Mieście. Otworzy je salwa historycznych pruskich formacji artyleryjskich. Po raz pierwszy padnie również wystrzał z muzealnej armaty. Następnie odbędzie się szereg koncertów, będą pokazy rycerskie i grup rekonstrukcyjnych, warsztaty archeologiczne i saperskie. Wieczorem będzie można posłuchać muzyki folkowej, a 19. Dni Twierdzy zakończy pokaz fajerwerków.
Jak co roku na terenie Starego Miasta pojawi się szereg stoisk handlowych oraz prezentujących dawne rzemiosła. Na najmłodszych będą czekały m. in. stoisko garncarza, stoisko czerpania papieru, stoisko pieczenia chleba, warsztat tkacki i kowalski. Zaprezentują się również różne organizacje i stowarzyszenia.
W niedzielę będzie można zwiedzić Bastion Filip i Brama Berlińska i wziąć udział w wycieczce do Poczdamu (wycieczka za rezerwacją miejsc).
Twierdza jest najcenniejszym z zabytków granicznego obecnie Kostrzyna nad Odra i jego największa atrakcją turystyczną. Jej historia sięga XVI w. W 1630 r. założono w niej pierwszy regularny regiment piechoty i dlatego Kostrzyn nazywany był także kolebką pruskiego militaryzmu. Podczas wojny siedmioletniej (1756-1763) twierdza wytrzymała oblężenie wojska rosyjskiego i silny ostrzał, który zniszczył prawie całe miasto.
Na przestrzeni wieków twierdza była świadkiem wielu historycznych wydarzeń. To w niej był więziony Fryderyk II Wielki - król Prus w latach 1740-86. Pod jego rządami Prusy stały się jednym z najpotężniejszych państw Europy. W lutym i marcu 1945 r. ciężka artyleria Armii Czerwonej ostrzeliwała Kostrzyn tak długo, aż został on zrównany z ziemią.
(PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ pat/