28.03.2010. Warszawa (PAP) - W tym roku rocznica śmierci Jana Pawła II wypada w Wielki Piątek. Dlatego msze św. w intencji beatyfikacji papieża-Polaka, będą sprawowane 10 kwietnia, w sobotę poprzedzającą Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Zaplanowano jednak inne uroczystości.
Z uwagi na czas Wielkiego Tygodnia - jak powiedział w rozmowie z PAP - rzecznik Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, Adrian Sinkowski - obchody upamiętniające 5. rocznicę śmierci Jana Pawła II rozpoczną się w sobotę, 27 marca w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Będzie tam można usłyszeć m.in. pieśni pasyjne, a głos Jana Pawła II zostanie odtworzony z nagrań archiwalnych.
We wtorek, 30 marca w sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marek Safian zaprezentuje publikację "Współczesne wyzwania bioetyczne". Publikacja zawiera teksty z konferencji naukowych, które w kwietniu ubiegłego roku współorganizowało Centrum Myśli Jana Pawła II.
Tego samego dnia ruszy strona internetowa: Sfera Wolności, którą Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało z okazji 5. rocznicy śmierci Ojca Świętego. Znajdą się na niej materiały multimedialne, filmy i audycje m.in. o działalności Centrum - znaczna ich część nie była dotąd pokazywana.
Od czwartku, 1 kwietnia przez miesiąc, na ulicach Warszawy będzie widoczna kampania społeczna upamiętniającą Jana Pawła II - jej hasło brzmi: "Jestem z Wami". Billboardy, plakaty będą umieszczone na stacjach metra, w komunikacji miejskiej, przy parafiach; będą przedstawiały kartkę z kalendarza z datą 2 kwietnia, a na niej odręczny napis "Jestem z Wami".
W Wielki Piątek, w dniu śmierci Jana Pawła II, od godz. 16 do 20 na Placu Piłsudskiego w Warszawie na dwóch telebimach będą wyświetlane filmy o polskim papieżu. Jak powiedział rzecznik Centrum Myśli Jana Pawła II, osoby, które znały Ojca Świętego (hierarchowie kościelni, przyjaciele z czasów studenckich, naukowcy, dziennikarze), będą opowiadały o chwilach, w których papież zmagał się z chorobą i "odchodził do Domu Ojca". Całość zakończą opowieści o tym, w jaki sposób Jan Paweł II dalej "jest obecny wśród nas".
Punktem kulminacyjnym upamiętnienia 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II będzie centralna Droga Krzyżowa, która o godz. 20 wyruszy spod kościoła św. Anny. Przewodniczyć jej będzie metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Podczas Drogi Krzyżowej będzie niesiony i adorowany krzyż, który Ojciec Święty trzymał podczas ostatniej w swoim życiu Drogi Krzyżowej 25 marca 2005 roku. Będzie można też usłyszeć głos Jana Pawła II odtwarzany z nagrań archiwalnych. Ok. 21.30 Droga Krzyżowa przybędzie na Plac Piłsudskiego, a siedem minut później, o godz. 21.37 - w godzinie śmierci papieża - żołnierze stacjonujący przy Placu Piłsudskiego odegrają "Ciszę".
Tegoroczną nowością - jak podkreślił rzecznik Centrum Myśli Jana Pawła II - jest inscenizacja dwunastej stacji Drogi Krzyżowej, która przypomina śmierć Jezusa na krzyżu. Inscenizacja w reżyserii Jerzego Kaliny zacznie się ok. 21.45; potrwa około pół godziny. Występujący aktorzy będą wychodzili z tłumu, co da wrażenie, że wszyscy jesteśmy świadkami ukrzyżowania Chrystusa. "Nie będzie to klasyczny teatr ani widowisko, lecz sztuka, która mocno koresponduje z Wielkim Piątkiem. Zobaczymy aranżację przestrzenną, grę świateł i dźwięków, skromną, ale wymowną grę aktorów" - podkreślił Sinkowski.
W Krakowie - w 5. rocznicę śmierci Jana Pawła II - ze względu na Wielki Piątek nie będzie koncertów, lecz organizowana jest pod patronatem kard. Stanisława Dziwisza akcja oddawania krwi "W imię miłości".
"Jan Paweł II uczył nas, jak dojść do Chrystusa. Chcemy pokazać, zwłaszcza młodym ludziom, że poprzez ofiarność z siebie, np. oddanie krwi można zrobić coś dobrego dla innych i w ten sposób zbliżyć się do Boga" - powiedział PAP dyrektor organizującego akcję Katolickiego Centrum Kultury, Adam Mazurkiewicz.
W Wielki Piątek przed Krakowską Kurią przy ul. Franciszkańskiej stanie specjalny autobus, w którym będzie można oddać krew. W akcji mają wziąć udział krwiodawcy z klubów sportowych: "Wisła" i "Cracovia". Ma to być nawiązanie do pojednania kibiców obydwu klubów, do jakiego doszło tuż po śmierci Jana Pawła II. Chętni będą mogli też zabrać wzór oświadczenia woli dotyczący przekazania po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepu.
Centrum Jana Pawła II w Krakowie "Nie lękajcie się!" apeluje, by o 21.37 zapalić w oknach świeczki - symboliczne światełka nadziei. (PAP)
skz/ wos/ abr/ dym/