Niemal 100 wydarzeń skierowanych do dzieci i młodzieży, w tym spektakle, koncerty, spotkania, wystawy i filmy, złożą się 21. Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu. Wydarzenie, które rozpoczęło się w poniedziałek, odbywa się pod hasłem „Do śmiechu”.
„Wierzymy, że nasz festiwal rozbudzi w dzieciach poczucie humoru, które pozwoli im - zarówno dziś, jak w dorosłym życiu - zachować zdrowy dystans do siebie i świata oraz zdolność patrzenia z przymrużeniem oka także na sprawy poważne” – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa wydarzenia Ewa Obrębowska.
Jak dodała, stolica wielkopolski do 4 czerwca zmieni się w prawdziwą „Krainę Śmiechoszków”, czyli pogodnych stworków, które sprawiają, że zarówno dzieci, jak i dorośli mogą się śmiać.
„Śmieszki, szczególnie czwórka z nich - Hahanna, Hohonorata, Hehenryk i Hihilary - będą naszymi przewodnikami w wędrówce +do śmiechu+. Można za nimi podążać drogami tradycji, muzykowania, wspólnego tworzenia lub radości i zabawy. Można też wybrać swoją własną ścieżkę” – mówiła Obrębowska.
Na uczestników biennale czeka łącznie ponad 100 różnego rodzaju wydarzeń, w tym filmów, koncertów, wystaw i spotkań, które pozwolą dzieciom rozwijać twórcze działania.
Na uczestników czekać będą także spektakle teatralne, w tym „Gino i Suzi, czyli kochaj sąsiada swego, jak siebie samego”, „Historia Pulcinelli”, czy „Miłość do trzech pomarańczy”. Podczas wydarzenia prezentowane będą także spektakle w języku angielskim: „Romeo i Julia” oraz „Nos” o losie pewnego generała.
Jednym z wydarzeń będzie też spotkanie z „książką bez obrazków”. W ponad 20 miejscach Poznania kilkaset dzieci spotka się z aktorami, by odkrywać „magię” czytania książek. Jak podkreślają organizatorzy, „dzięki temu sprawdzimy, jak moc głośnego czytania pozwala wspólnie spędzić czas i że w słowie ukryta jest zabawa”. Wśród artystów, którzy będą wprowadzać dzieci w świat literatury, będzie m.in. Radosław Elis, Piotr Grabowski, Łukasz Chrzuszcz, Anna Mierzwa, Irena Dudzińska, Michał Kocurek i Aleksander Machalica.
21. edycja Biennale potrwa do niedzieli, 4 czerwca.
Biennale Sztuki dla Dziecka jest interdyscyplinarną imprezą organizowaną przez poznańskie Centrum Sztuki Dziecka. Pierwsza edycja miała miejsce w 1973 roku. W 1984 roku, po kolejnym biennale, utworzono w Poznaniu Ogólnopolski Ośrodek Sztuki dla Dzieci i Młodzieży, który w 1999 roku przekształcił się w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. (PAP)
ajw/ itm/