Po raz 25. społecznicy, wolontariusze zbierają w dniu Wszystkich Świętych datki na rzecz ratowania nagrobków na zabytkowym cmentarzu w Łomży. Kwesta będzie kontynuowana również w niedzielę - w Dzień Zaduszny.
Na łomżyńskiej nekropolii, której początki sięgają 1801 r. jest ponad pięćset zabytkowych nagrobków.
W jubileuszowej kweście bierze udział ok. 130 osób - powiedział PAP jeden z jej organizatorów, Józef Babiel z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.
Jakie prace renowacyjne uda się wykonać dzięki datkom wrzucanym do puszek przez odwiedzających cmentarz w Łomży, będzie wiadomo dopiero wtedy, gdy zakończy się zbiórka. Babiel mówi, że zbierze się wówczas komisja z udziałem m.in. służb konserwatorskich oraz Kościoła katolickiego i wytypuje te obiekty, które będą poddane renowacji. Babiel podkreślił, że potrzeby są wciąż duże. Dotychczas spośród 560 nagrobków wymagających opieki renowacyjnej odnowiono ponad 200.
W kweście w 2013 r. zebrano ok. 44 tys. zł. Pieniądze - 25 tys. zł - przekazało także miasto Łomża. Udało się dzięki temu m.in. odnowić secesyjną kaplicę grobową o metalowej ażurowej konstrukcji.
Dzisiejszy zespół starego cmentarza w Łomży obejmuje teren nekropolii rzymsko-katolickiej oraz byłych cmentarzy prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Spoczywają tam m.in. autor "Flory Polskiej", znany botanik Jakub Waga (zm. 1872), pisarz Feliks Bernatowicz (zm. 1836), czy pierwszy archeolog północno-wschodniej Polski Alfons Budzyński (zm. 1855). Dzięki pracom renowacyjnym udało się m.in. w ostatnim roku odkryć i odnowić tablicę nagrobną bratowej Feliksa Bernatowicza z połowy XIX w. oraz byłego burmistrza Łomży Aleksandra Chrystowskiego (1916 r.)(PAP)
kow/ mhr/