25 lat temu, 25 marca 1992 roku, przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki przyjął sakrę biskupią z rąk prymasa Józefa Glempa. Uroczystość rocznicowa z tej okazji odbędzie się w niedzielę w poznańskiej katedrze.
List gratulacyjny z okazji jubileuszu przesłał abp. Gądeckiemu papież Franciszek. Jak podkreślił, „bacznie obserwując warunki i zmiany zachodzące we współczesnym życiu w dziedzinie duchowej, społecznej i politycznej, ustawicznie prowadziłeś dialog z innymi religiami i z osobami niewierzącymi. Z wielkim poświęceniem podejmowałeś ważne prace w dykasteriach Kurii Rzymskiej, zwłaszcza w Kongregacji Nauki Wiary i podczas Synodu Biskupów, a także w Radzie Konferencji Episkopatów Europy” – pisał papież.
„Życzymy Ci obfitości darów Bożych. Znakiem i dowodem tego niech będzie Nasze Błogosławieństwo Apostolskie, którego za wstawiennictwem Najświętszej Marii Panny, Królowej Polski, chętnie udzielamy Tobie, także i z tym zamiarem, by zostało przekazane wszystkim powierzonym Twej pieczy, sami zaś usilnie prosimy Was o modlitwę, byśmy mogli ten niezwykle odpowiedzialny Piotrowy obowiązek ofiarnie i skutecznie pełnić” – dodał.
Uroczystości jubileuszowe odbędą się w niedzielę w poznańskiej katedrze. Homilię podczas liturgii wygłosi kard. Zenon Grocholewski. W gronie celebransów będzie m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Przed mszą św. zostanie także odczytany list gratulacyjny od papieża Franciszka.
„Rocznica sakry biskupiej to przede wszystkim okazja do uwielbienia Boga, który człowiekowi pozwala pełnić tak odpowiedzialne zadanie apostolskie w Kościele” – podkreślił w przesłanym PAP komunikacie abp Stanisław Gądecki. Jak dodał, „wysiłek pasterski każdego biskupa powinien zmierzać do budowania dojrzałej, spójnej i przemyślanej wiary każdego ochrzczonego człowieka. Ale też wielkim wyzwaniem pozostaje tworzenie atmosfery zgodnego współżycia między ludźmi, między religiami, kulturami i różnymi tradycjami” – zaznaczył metropolita poznański.
Posłudze biskupiej abp. Gądeckiego towarzyszy dewiza Opere et veritate, „Czynem i Prawdą”, pochodząca z Pierwszego Listu św. Jana. „Domaga się, aby Boga i ludzi nie miłować tylko słowami, ale czynem i prawdą. Wszelka miłość - tak do Boga, jak i do człowieka - potwierdzona jest przez czyny i prawdę. Czynna miłość bliźniego jest znakiem i miarą miłości do Boga. Poczucie czynnej miłości do drugiego człowieka uspokaja również nasze serce. Nawet gdyby ono nas o coś oskarżało, to możemy je uspokoić naszym zaufaniem do Boga, który zna dogłębnie prawdę o nas i wie, że prócz słabości i upadków jest w nas też miłość braterska oraz pragnienie czynienia dobra” – zaznaczył abp. Gądecki w swoim komentarzu do herbu biskupiego zamieszczonym na stronie internetowej archidiecezji poznańskiej.
„Hasło to jest wiele mówiące w okolicznościach, w których próbuje się wyznawać Prawdę bez czynów, albo wykonywać czyny bez oglądania się naprawdę” – dodał.
Abp Stanisław Gądecki przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego w 1973 r., a sakrę biskupią z rąk kard. Józefa Glempa w 1992 r. w katedrze gnieźnieńskiej. W 2002 r. został mianowany przeze Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą poznańskim. Od 2014 r. jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.(PAP)
ajw/ itm/