Wolontariusze zbierają datki na odnowę zabytkowych grobów na lubelskim cmentarzu przy ul. Lipowej, należącym do najstarszych w Polsce. To już 26. kwesta na lubelskim cmentarzu. Potrwa do niedzieli.
„Chętnych do prowadzenia zbiórki nie brakuje. Obecnie na cmentarzu jest około 50 osób z puszkami, a łącznie zgłosiło się ponad 240. Większość to młodzież szkolna, kwestują też radni, urzędnicy, politycy, ludzie kultury oraz mieszkańcy, którzy zareagowali na apele w mediach” - powiedział w czwartek przed południem organizator kwesty, Stanisław Santarek ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina.
Ubiegłoroczna kwesta na lubelskim cmentarzu przyniosła 73,5 tys. zł. Za te pieniądze odnowiono siedem nagrobków, w tym grobowiec rodziny Głuchowskich, lubelskich społeczników z początku XX stulecia. Autorem postaci płaczki na tym pomniku był ceniony w tamtym okresie rzeźbiarz Leon Migalski.
„Udało się wyremontować te siedem nagrobków, ponieważ wykonawca, nasz wieloletni kontrahent, wziął na siebie pokrycie podatku VAT, którym obciążone zostały prace konserwatorskie. W przyszłym roku planujemy odnowić już tylko pięć nagrobków, bo ten VAT wykonawca nam doliczy do ceny” – powiedział Santarek.
Dotychczas dzięki społecznym zbiórkom wyremontowano na lubelskim cmentarzu 253 nagrobki. Według Santarka odnowy wymaga jeszcze około ośmiuset nagrobków, z najstarszej XIX-wiecznej części cmentarza oraz z początku XX wieku. „Podstawowym budulcem był piaskowiec, a to jest materiał podatny na działanie czynników atmosferycznych, dlatego wiele grobów jest w złym stanie” – wyjaśnił Santarek.
Cmentarz przy ul. Lipowej ma wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter. Pochowani są tu katolicy, prawosławni i ewangelicy. Założony został w końcu XVIII wieku, daleko poza ówczesnymi granicami miasta. Najstarsze nagrobki, członków loży wolnomularskiej, pochodzą z 1811 r. Z biegiem lat nekropolia znalazła się w centrum Lublina.
Na cmentarzu przy ul. Lipowej spoczywają m.in. poeta Józef Czechowicz, kaznodzieja ks. Piotr Ściegienny, bibliofil Hieronim Łopaciński a także kupiec Jan Mincel opisany przez Bolesława Prusa w powieści "Lalka". Pochowani są tu żołnierze polscy, niemieccy, ukraińscy, austriaccy, rosyjscy. W części katolickiej cmentarza znajduje się m.in. mogiła powstańców styczniowych, a w części prawosławnej - żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej atamana Symona Petlury. (PAP)
kop/ mki/