Oficjalne otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich wraz z wystawą główną odbędzie się 28 października 2014 roku - poinformowała wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska na środowym posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu.
Omilanowska przedstawiła informację ministra kultury i dziedzictwa narodowego o stanie zaawansowania prac nad budową i przygotowaniami do otwarcia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Przypomniała, że gmach Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie jest już gotowy i od wielu miesięcy dostępny dla zwiedzających, ale nadal trwają prace nad wystawą główną muzeum.
"Wczoraj zapadły ostateczne ustalenia dotyczące terminu otwarcia wystawy muzeum. W sensie technicznym będzie gotowa przed wakacjami, ale zakładamy konieczność paromiesięcznego czasu na +rozruch+ wystawy - m.in. uruchomienie wszystkich urządzeń elektronicznych, ponieważ wystawa to bardzo zaawansowana elektronicznie ekspozycja" - tłumaczyła.
Omilanowska przedstawiła informację ministra kultury i dziedzictwa narodowego o stanie zaawansowania prac nad budową i przygotowaniami do otwarcia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Jak poinformowała, po uzgodnieniach "dotyczących kalendarzy ważnych osób w Polsce", które będą uczestniczyć w uroczystości, ustalono, że oficjalne otwarcie muzeum odbędzie się 28 października br.
Omawiając proces tworzenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wiceminister zwróciła uwagę, że inwestycja ta ma opóźnienie w realizacji, co ogłoszono już w minionym roku - w związku ze zmianami w budżecie.
Jak tłumaczyła, opóźnienie wynika z kilku powodów, ale najistotniejszy - jej zdaniem - był fakt, że miasto Gdańsk podjęło w tym samym czasie, na sąsiedniej działce inwestycję, która - jak mówiła - "koliduje wykonawczo" z realizacją muzeum. "Władze Gdańska uznały budowę kolektora kanalizacyjnego za istotniejszą z punktu widzenia potrzeb miasta" - tłumaczyła.
Drugą niepokojącą kwestią, jaka się pojawiła w procesie realizacji inwestycji w Gdańsku, jest fakt, że firmy, które stanęły do przetargu wykonawczego, zgłosiły kwoty wyższe niż kosztorys ministerstwa. Jednocześnie Omilanowska poinformowała, że bardzo dobrze przebiegają prace nad wystawą stałą Muzeum II Wojny Światowej i wyraziła nadzieję, że "uda się utrzymać 2015 rok jako termin ukończenia całości" tej inwestycji.
Realizacja Muzeum Józefa Piłsudskiego też jest opóźniona, co - jak tłumaczyła Omilanowska - wynika przede wszystkim z faktu, że nie ma uzgodnionej koncepcji tego muzeum. Zauważyła, że koncepcja muzeum została zakwestionowana przez komisję oceniającą przy MKiDN, ze względu na m.in. "za duże parametry w stosunku do realnych potrzeb i możliwości wykorzystania przez muzeum".
Uwag jest wiele, a najważniejsza dotyczy wysokości pomieszczenia przeznaczonego na wystawę stałą - w projekcie muzeum wysokość ta została wymierzona na 12 m. "To dwukrotna wysokość najwyższej sali wystawienniczej w gmachu Zachęty" - mówiła Omilanowska.
W 2017 r. minie 150. rocznica urodzin Piłsudskiego. Omilanowska przyznała, że w związku z tym jubileuszem "są plany", aby zrealizować to muzeum właśnie do 2017 roku. (PAP)
agz/ abe/