Trzecia edycja biegu "Tropem Wilczym” pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się 1 marca w 81 miastach w Polsce. Jego celem jest uczczenie pamięci żołnierzy podziemia antykomunistycznego.
Bieg ma pomagać w rozpowszechnieniu wiedzy o trudnych powojennych losach powstańców warszawskich i żołnierzy Armii Krajowej, którzy, uznani za „wrogów systemu”, trafiali do aresztów śledczych i więzień.
„Aby historia tamtych lat nie zaginęła, by bohaterowie wrócili do zbiorowej świadomości, organizujemy +Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych+” – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Muzeum Powstania Warszawskiego, Michał Dworczyk, prezes Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje bieg. Jak podkreślił, to pierwsza ogólnopolska edycja biegu. „1 marca 20 tys. biegaczy w 81 miastach w całej Polsce odda hołd żołnierzom antykomunistycznego, antysowieckiego podziemia zbrojnego” - powiedział.
Uczestnicy biegu pobiegną na dystansie 1963 m. – symbolicznie nawiązującego do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józefa Franczaka „Lalka”, zamordowanego 21 października 1963 r. Będzie także można spróbować swoich sił na dystansie 5 i 10 km.
„W ten sposób chcemy dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców. Dotrzeć z wiedzą o Żołnierzach Wyklętych do jak największej grupy osób w każdym wieku, o najróżniejszych zainteresowaniach” – dodał Dworczyk.
Bieg odbędzie się 1 marca, w Narodowy Dzień "Żołnierzy Wyklętych" – święto ustanowione w 2011 r., upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antysowieckiego, działającego w latach 1944-1963. Data nawiązuje do 1 marca 1951 r., gdy w więzieniu mokotowskim w Warszawie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
W ramach imprezy zaplanowano także grę miejską i rekonstrukcje historyczne. Szczegóły na stronie internetowej www.tropemwilczym.pl (PAP)
pj/ agz/