Inscenizacja wjazdu Ignacego J. Paderewskiego do Poznania i koncert pieśni patriotycznych – to niektóre z prawie 30 wydarzeń upamiętniających 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Na ich realizację zostało przekazane 500 tys. zł z programu „Niepodległa”.
Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości w Poznaniu przygotowały program obchodów 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Na wsparcie działań, koordynowanych przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, przeznaczono 500 tys. z budżetu Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Dofinansowanie otrzyma prawie 30 wydarzeń prowadzonych przez wielkopolskie instytucje.
„Nie wyobrażamy sobie obchodów stulecia odzyskania niepodległości bez upamiętnienia tak ważnych dla naszego państwa wydarzeń. Powstanie wielkopolskie umożliwiło uformowanie dużej części zachodnich granic kraju po 1918 roku” – podkreślił we wtorek w Poznaniu zastępca dyrektora Biura Programu „Niepodległa” Wojciech Kirejczyk.
Jak dodał, „działania koordynuje w naszym imieniu Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, a realizują je lokalne organizacje. Wierzymy, że to właśnie ludzie żyjący tutaj najskuteczniej zaproszą mieszkańców Wielkopolski do wspólnego świętowania. Na obchody stulecia powstania wielkopolskiego przeznaczyliśmy 500 tys. zł, a wcześniej w ciągu roku z programu dotacyjnego Niepodległa dofinansowania otrzymało 17 projektów na kwotę 860 tys. zł”.
Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu Tomasz Łęcki tłumaczył na konferencji prasowej, że pierwsze wydarzenia, które upamiętniają ten zakończony sukcesem zryw narodowy, odbyły się już w połowie listopada.
„Dokładnie 100 lat po tamtych wydarzeniach - 26 grudnia - zaprosimy mieszkańców Poznania na inscenizację wjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania, a dzień później zainscenizujemy walki przed Odwachem. 28 grudnia natomiast na poznańskim starym rynku odbędzie się koncert pieśni patriotycznych, na którym będziemy śpiewać wspólnie wraz z gwiazdami polskiej estrady” – wskazał Łęcki.
Dodał, że działania Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości to część działań związanych z obchodami. Przypomniał, że już od listopada trwały konkursy, prace nad wydawnictwami edukacyjnymi i działania edukacyjne z dziećmi. W pierwszych dniach grudnia ruszyły inicjatywy muzyczne: występ Zespołu Pieśni i Tańca Chludowianie w Chludowie i koncert megachóru złożonego z 12 chórów w Gnieźnie, a także inscenizowany pochód ulicami Poznania w 100. rocznicę Polskiego Sejmu Dzielnicowego.
Główne obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, organizowane przez marszałka województwa wielkopolskiego, odbędą się 27 grudnia w Poznaniu przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich o godz. 16.40, czyli o symbolicznie przyjętej godzinie wybuchu powstania. Na placu Wolności z kolei, w miejscu, gdzie powstańcy składali przysięgę wojskową, stanie rekonstrukcja obozu powstańców. Kolejnego dnia, 28 grudnia, uroczystości upamiętniające powstańców wielkopolskich odbędą się w Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza i na Cmentarzu Powązkowskim.
Obchodom będzie towarzyszył koncert na poznańskim stadionie miejskim z udziałem gwiazd polskiej estrady. W programie zaplanowanego na 27 grudnia wydarzenia znajdą się także utwory skomponowane specjalnie na tę uroczystość. Przed publicznością wystąpią m.in. Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Kayah, Andrzej Piaseczny, Anna Wyszkoni, Lombard, Perfect i Kamil Bednarek.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica i w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła – z wyjątkiem skrawków – prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ wus/