Ostatni żyjący żołnierze gen. Stanisława Maczka wezmą udział w sobotnich obchodach Święta 1. Polskiej Dywizji Pancernej w Warszawie przed pomnikiem 1. PDP.
Uroczystości rozpoczną się mszą święta w Katedrze Polowej WP w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy gen. Maczka oraz ich dowódcy. Druga część obchodów będzie miała miejsce przed pomnikiem 1. Polskiej Dywizji Pancernej - wezmą w niej udział m.in. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce oraz przedstawicie środowiska "Maczkowców".
Pierwsza Dywizja Pancerna została sformowana na podstawie rozkazu Naczelnego Wodza, gen. broni Władysława Sikorskiego, wydanego w dniu 25 lutego 1942 roku, na bazie jednostek wydzielonych ze składu I Korpusu Polskiego w Wielkiej Brytanii. Jej twórcą na terenie Szkocji i dowódcą był gen. Stanisław Maczek. Liczyła ok. 16 tys. żołnierzy. W ostatnich dniach lipca 1944 żołnierze 1DPanc. zostali przerzuceni do Normandii, aby wziąć udział w operacji „Overlord". Najważniejszą bitwą Polaków zakończoną pełnym sukcesem były walki o Maczugę pod Chambois-Falaise.
Po zwycięskiej bitwie dywizja gen. Maczka prowadziła pościg za wycofującym się nieprzyjacielem na osi Rouen-Gandawa. Wyzwoliła wiele miast w Belgii, nie pozwalając Niemcom na zorganizowanie skutecznej obrony. Odegrała zasadniczą rolę w wyzwoleniu Gandawy i wyzwoliła holenderską Bredę bez strat cywilnych i zniszczeń zabytkowej zabudowy. W kwietniu 1945 1. Dywizja Pancerna wkroczyła na teren Rzeszy pomiędzy Ems i Wezerą. Szlak bojowy zakończyła 6 maja 1945 roku w Wilhelmshaven, zajmując bazę niemieckiej marynarki wojennej. (PAP)
autor: Agata Szwedowicz
aszw/ wj/