Fundacja Taube Foundation for Jewish Life and Culture oraz Fundacja Koret przekażą siedem mln dolarów na produkcję Wystawy Głównej Muzeum Historii Żydów Polskich. Łączny wkład obu fundacji na rzecz muzeum wyniesie prawie 16 mln dolarów do października 2013.
Przewodniczący Taube Foundation for Jewish Life and Culture i konsul honorowy Polski w Kalifornii Tad Taube oraz Fundacja Koret, której także przewodniczy Taube, wspierają Muzeum Historii Żydów Polskich od 2007 roku. Do tej pory obie fundacje przekazały na rzecz placówki 6 mln dolarów - ze środków własnych oraz od pozyskanych przez nich grupy darczyńców z zachodniego wybrzeża USA.
Nowy dar dla muzeum - w wysokości 7 mln dolarów - ma mieć kluczowe znaczenie dla zakończenia produkcji wystawy głównej.
"Wszelkie dotacje, które są przekazywane przy pomocy Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny to dotacje przeznaczone na wytworzenie Wystawy Głównej Muzeum Historii Żydów Polskich. Trzeba pamiętać, że ta ekspozycja to sprawa bez precedensu, ponieważ jest to efekt pracy ok. setki naukowców, historyków, którzy przygotowują materiały, a potem - projekty plastyczne, graficzne, konstrukcyjne i właściwie - produkcję ekspozycji" - powiedział we wtorek PAP rzecznik Muzeum Historii Żydów Polskich Piotr Kossobudzki.
Wystawa główna Muzeum Historii Żydów Polskich będzie składała się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4 tys. mkw. zobrazują tysiącletnią historię społeczności żydowskiej osiadłej na ziemiach polskich.
Według niego udało się zebrać pieniądze potrzebne do wytworzenia wystawy głównej, ale nie jest to koniec wysiłków w poszukiwaniu funduszy dla Muzeum Historii Żydów Polskich.
"Po pierwsze, chcemy przygotować się do tworzenia nowych wystaw, wystaw czasowych i do modyfikacji tej głównej, która przecież nie będzie wieczna. Po drugie - będziemy prowadzili różne projekty edukacyjne, działania programowe i na to również będą potrzebne środki. Teraz zamykamy pierwszy etap poszukiwań finansowania - przeznaczonego na wytworzenie wystawy głównej" - zauważył Kossobudzki.
Łączny wkład Fundacji Taube Foundation for Jewish Life and Culture, Fundacji Koret oraz pozyskanych przez nie darczyńców na rzecz MHŻP wyniesie - do października 2013 roku - prawie 16 milionów dolarów.
W poniedziałek 20 mln złotych na rzecz muzeum przekazał dom inwestycyjny Jana Kulczyka - Kulczyk Holding. Kulczyk podpisał w poniedziałek w tej sprawie umowę z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim. Środki te również wesprą budowę Wystawy Głównej Muzeum Historii Żydów Polskich, ale - jak poinformował resort kultury - donacja zostanie też przeznaczona "docelowo na objęcie patronatu nad nowoczesnym audytorium MHŻP". Rozważane jest nazwanie audytorium w muzeum imieniem Jana Kulczyka.
"To jest jeden z projektów, żeby uhonorować darczyńcę, który przekazał tak hojny dar. Ostateczna forma nie jest jednak - z tego, co wiem - uzgodniona" - zastrzegł w rozmowie z PAP Kossobudzki.
Szacunkowy koszt inwestycji infrastrukturalnych - tj. budowy siedziby muzeum i wystawy głównej - to ponad 320 mln złotych.
Wystawa główna Muzeum Historii Żydów Polskich będzie składała się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4 tys. mkw. zobrazują tysiącletnią historię społeczności żydowskiej osiadłej na ziemiach polskich.
Muzeum Historii Żydów Polskich jest instytucją kultury utworzoną na podstawie umowy zawartej w 2005 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prezydenta m.st. Warszawy i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Placówka powstaje naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta. Ma zostać otwarta w drugiej połowie 2013 roku.
Roboczą datą otwarcia placówki jest 20 października 2013 r. (PAP)
agz/ ls/