W Kraśnem, niewielkiej miejscowości w obwodzie mińskim, odbyły się w niedzielę uroczystości upamiętniające likwidację getta żydowskiego w 1943 r. Zorganizowała je miejscowa szkoła, a wśród gości był ocalały z zagłady Szymon Gryngauz.
Kraśne w okresie II RP znajdowało się na terytorium Polski i było siedzibą gminy w powiecie mołodeczańskim województwa wileńskiego.
W uroczystościach w Kraśnem, gdzie wiosną 1943 r. Niemcy zabili blisko 2,5 tys. Żydów z tej miejscowości i okolic, wzięli udział przedstawiciele białoruskiej społeczności żydowskiej, m.in. szef Związku Organizacji Żydowskich Uładzimir Czernicki, przewodniczący gminy żydowskiej Ryhor Hajtowicz, nauczyciele dzieci z miejscowej szkoły i przedstawicielka władz rejonowych.
Na spotkaniu obecny był także Szymon Gryngauz, który jako dziecko, wraz z matką, uratował się z getta w Kraśnem. "W getcie staraliśmy się żyć normalnym życiem w nienormalnych warunkach. Wiele razy patrzyłem z bliska na śmierć" – mówił.
"Pamiętajmy o zamordowanych Żydach. Pamiętajmy także o zamordowanych przez Niemców Białorusinach i Polakach" – dodał Gryngauz.
"Ja jestem także obywatelem Polski. Z ZSRR wyjechałem do Polski w 1958 r., a dwa lata później – do Izraela" – powiedział Gryngauz, który przyjechał do Kraśnego na uroczystości z kilkunastoosobową rodziną, w tym małymi wnukami.
"Społeczności żydowskie na tych terenach, w małych miejscowościach, zostały całkowicie zlikwidowane. W wielu miejscach dopiero od kilku lat stopniowo odbudowywana jest pamięć o nich, powstają symboliczne upamiętnienia – powiedział PAP Kuźma Kazak z Pracowni Historycznej w Mińsku, historyk zaangażowany w popularyzację historii na Białorusi. - Dlatego zależy nam na kontaktach z Polską; to tam znajdują się archiwa dotyczące okresu przedwojennego tych terenów".
W obchodach wzięli udział pracownicy ambasady RP w Mińsku. W szkole, gdzie odbyła się część uroczystości, pokazano przygotowaną przez IPN wystawę poświęconą Radzie Pomocy Żydom Żegota i Polakom ratującym Żydów w czasie okupacji. Od 19 kwietnia jest ona prezentowana w Mińsku, w Pracowni Historycznej.
Z Kraśnego Justyna Prus (PAP)
just/ ulb/ je/