II wojna światowa

12.07.2018

77. rocznica śmierci Jakuba Szapiro – założyciela Towarzystwa Esperantystów

Jakub Szapiro. Źródło: Wikimedia Commons Jakub Szapiro. Źródło: Wikimedia Commons

Złożeniem kwiatów pod pamiątkową tablicą białostoczanie uczcili w czwartek 77. rocznicę śmierci Jakuba Szapiro –założyciela i wieloletniego prezesa Towarzystwa Esperantystów im. Zamenhofa w Białymstoku.

Szapiro uważany jest za najwybitniejszego białostockiego esperantystę okresu międzywojennego. Zginął 12 lipca 1941 roku, rozstrzelany przez hitlerowców w lesie Pietrasze w Białymstoku, wraz z 3 tys. mieszkańców miasta.

Uroczystość złożenia kwiatów odbyła się przy tablicy upamiętniającej miejsce, gdzie mieszkał Szapiro - przy ul. Lipowej. Następnie w siedzibie Białostockiego Towarzystwa Esperantystów zainteresowani mogli wysłuchać wykładów przybliżających postać Jakuba Szapiro oraz o historię języka esperanto.

Jak powiedział PAP prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów Przemysław Wierzbowski, Szapiro był nie tylko najwybitniejszym białostockim esperantystką, ale też uznanym działaczem społecznym. "To propagator Białegostoku za granicą, dzięki niemu do Białegostoku w okresie międzywojennym przyjeżdżali ludzie zainteresowani dziedzictwem Ludwika Zamenhofa (twórca języka esperanto - PAP) i działalnością esperancką" - dodał.

Wierzbowski podkreślił, że w czwartek obchodzona jest rocznica śmierci Szapiro, ale - jak mówił - cały okres po wkroczeniu wojsk niemieckich do miasta "to był czas prześladowań esperantystów". "Ofiarami II wojny światowej padła ogromna większość białostockich esperantystów, tylko garstka przeżyła i dlatego tak niewielu zajmowało się później esperanto" - dodał.

Jakub Szapiro w okresie międzywojennym był jednym z najbardziej znanych na świecie polskich esperantystów, głównym delegatem na Polskę Światowego Związku Esperanta, twórcą licznych artykułów, przewodników turystycznych oraz podręcznika do nauki języka esperanto. Był także znanym dziennikarzem, filatelistą i animatorem teatru.

Z inicjatywy Szapiro, w roku 1919, ulicy Zielonej w Białymstoku, przy której stał dom rodzinny twórcy esperanto, nadano imię Ludwika Zamenhofa, a w roku 1921 powstało w Białymstoku Towarzystwo Esperantystów im. Zamenhofa.

W Białymstoku działa też szlak "Esperanto wielu kultur", na którego trasie znajduje się m.in. dom Szapiro. Jest on też jednym z bohaterów muralu przy ul. Zamenhofa, a także patronem jednej z białostockich ulic. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL