2011-02-20 (PAP) - 22 lutego mija 80. rocznica objawień Jezusa Miłosiernego, który w celi klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku ukazał się św. siostrze Faustynie Kowalskiej, polecając m.in. namalowanie obrazu z podpisem: „Jezu, ufam Tobie”.
Obraz według tego objawienia został namalowany w Wilnie przez Eugeniusza Kazimirowskiego w 1934 r. Artysta polegał na wskazówkach samej św. Faustyny.
W liście pasterskim do wiernych z okazji 80. rocznicy objawień, który w niedzielę odczytano w kościołach diecezji, bp płocki Piotr Libera napisał, że wizerunek Chrystusa z wizji św. Faustyny „ma nam przypominać, że zawsze jesteśmy objęci czułą Miłością Boga, że ta Miłość, nawet, gdy nie jest kochana, nawet, gdy zostaje odrzucona, wciąż czeka na grzesznika i dla każdego ma otwarte ramiona”.
Bp Libera podkreślił, że choć św. Faustyna nie pełniła w zgromadzeniu szczególnych funkcji - pracowała kolejno w piekarni, kuchni i sklepie piekarniczym - „ale właśnie jej - poczynając od Płocka, prastarej stolicy ziem polskich - Chrystus pozwolił stać się +szczególnie natchnioną wyrazicielką prawdy o Bożym miłosierdziu+”. Bp Libera przypomniał, że czas objawień „to lata, w których rodziły się i rozwijały największe w dziejach ideologie zła: hitlerowski, bezbożny nazizm i stalinowski, ateistyczny komunizm”. „W niezmierzonych planach Opatrzności Siostra Faustyna stała się „sekretarką” prawdy, że jedyną mocą, zdolną pokonać te ideologie, jest Boże Miłosierdzie; jest zwrócenie się człowieka i świata do Odkupiciela z wołaniem: +Jezu, ufam Tobie+” – zaznaczył bp Libera.
Bp Libera poinformował w liście, że od 22 lutego 2011 r. roku w jego herbie biskupim znajdzie się wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: „Jesu, in Te confido – Deus Caritas est” – „Jezu, ufam Tobie – Bóg jest Miłością”.
Św. Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec koło Kutna (50 km od Płocka - obecnie woj. łódzkie), jako trzecia córka z dziesięciorga dzieci Stanisława i Marianny Babel. Na chrzcie w kościele w Świnicach Warckich otrzymała imię Helena. Od wczesnej młodości musiała zarabiać na życie. Do szkoły uczęszczała przez niecałe trzy lata. Przez rok pracowała w sklepie i mieszkała w Łodzi. W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia w Warszawie.
W 1930 r. św. Faustyna przybyła do klasztoru w Płocku, gdzie przebywała dwa lata, do czasu wyjazdu do Wilna. Od początku pobytu w zakonie była - jak podają źródła kościelne - "obdarzona darem modlitwy kontemplacyjnej i mistycznej". Swoje przeżycia mistyczne Faustyna spisała w prowadzonym w Wilnie i Krakowie w latach 1934-1938 „Dzienniczku”. W czasie pobytu w zakonie chorowała na gruźlicę. Zmarła 5 października 1938 r. w krakowskich Łagiewnikach.
18 kwietnia 1993 r., na Placu Świętego Piotra w Rzymie, papież Jan Paweł II dokonał aktu beatyfikacji Faustyny, a 30 kwietnia 2000 r. – jej kanonizacji. Relikwie świętej znajdują się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, a także w sanktuarium w Płocku. Tam też znajduje się muzeum poświęcone św. Faustynie.
W najbliższy wtorek, w 80. rocznicę objawień św. Faustyny, bp płocki Piotr Libera odprawi w płockiej farze uroczystą mszę świętą. (PAP)
mb/ abr/