Polska po 1989 roku

11.06.2018

98-lecie Akademii Morskiej - uroczyste posiedzenie senatu uczelni

W poniedziałek w Gdyni odbyło się uroczyste posiedzenie senatu Akademii Morskiej Gdyni. Uczelnia świętuje 98. rocznicę powstania.

Akademia Morska w Gdyni świętuje 98. rocznicę swojego powstania. Jak podkreślał podczas posiedzenia senatu rektor, prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski uczelnia nie tylko trwa i kształci kadry do pracy w sektorze gospodarki morskiej, ale też stale się rozwija.

"Po niemal stu latach działalności Akademia Morska zajmuje wysokie miejsce w rankingu uczelni morskich na świecie" – mówił Zarębski. "Zamierzamy ugruntować pozycję naszej uczelni jako czołowego ośrodka szkolenia morskiego" - dodał.

Podczas uroczystości podpisano porozumienie między Akademią Morską a zarządem Morskiego Portu w Gdańsku, reprezentowanym przez prezesa Łukasza Greinkego i wiceprezesa Marcina Osowskiego.

Umowa ma umożliwić studentom uczestnictwo w nowych zajęciach, a także stażach i wizytach studyjnych w Porcie Gdańsk. Jak zaznaczył rektor Akademii Morskiej: "Kładziemy nacisk na działania zapewniające naszym studentom rozwój i poznanie zaawansowanych technologii, co zwiększa konkurencyjność naszych absolwentów na rynku pracy". Poinformował, że 1 października uczelnia uzyska status Uniwersytetu Morskiego. "To uhonorowanie wysiłku wszystkich naszych pracowników" – powiedział.

Posłanka na Sejm RP Dorota Arciszewska-Mielewczyk, absolwentka uczelni, mówiła, że sprawnie prowadzona edukacja morska na wybrzeżu to priorytet.

Zasłużeni dla uczelni uczeni oraz wyróżniający się studenci i pracownicy Akademii otrzymali podczas posiedzenia senatu nagrody.

Akademia Morska powstała w 1920 roku jako wyższy zakład naukowy. Pierwotnie miała siedzibę w Tczewie. Absolwenci nie mieli wtedy jeszcze uprawnień, jakie dają studia wyższe. Uczestniczyli w tworzeniu potencjału gospodarki morskiej w II RP. Do Gdyni uczelnię przeniesiono w 1930 roku. Obecnie kształci na czterech wydziałach: Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa, Mechanicznym, Elektrycznym i Nawigacyjnym. Do końca 2018 roku planuje się powołanie Wydziału Informatyki.(PAP)

Autor: Arkady Saulski

asl/ wus/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL