03.06.2009 aktualizacja 13.07.2016

Abp Muszyński: pielgrzymka Jana Pawła II w 1979 roku przełomem w dziejach Europy

03.06.2009 Poznań (PAP) - Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1979 roku była przełomem w dziejach Europy - mówił metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński podczas uroczystych obchodów 30.

03.06.2009 Poznań (PAP) - Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1979 roku była przełomem w dziejach Europy - mówił metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński podczas uroczystych obchodów 30. rocznicy pierwszej wizyty papieża w Gnieźnie.

3 czerwca 1979 roku Jan Paweł II odprawił mszę św. na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie. Uroczystości w Gnieźnie trwają od niedzieli. W środę mszę św. dziękczynną za pielgrzymkę Jana Pawła II w Bazylice Katedralnej odprawił prymas Polski, kard. Józef Glemp.

Od środy w Gnieźnie trwa też VI Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci i Młodzieży z udziałem ok. 1200 osób i sesja naukowa "Wezwanie do jedności z Wieczernika Narodu". Gniezno będzie także gościło krzyż Światowych Dni Młodzieży.

"Wszystkie pielgrzymki papieża do Polski były ważne, ale dziś, z perspektywy 30 lat widzimy, że ta pielgrzymka z 1979 roku stanowiła przełom w dziejach naszych, dziejach Polski i Europy. Dziś jeszcze bardziej dostrzegamy, że to był początek erozji systemu komunistycznego. Nikt wtedy nie wiedział, w jakim kierunku pójdą te dzieje" - powiedział abp Muszyński.

"Papież potrafił wzbudzić nadzieję u ludzi. Po raz pierwszy poczuliśmy, że jesteśmy siłą jako ludzie wierzący. Wlał w serca ludzi przekonanie, że chrześcijaństwo nie jest reliktem przeszłości, ale ma przyszłość. Ludzie wyzbyli się lęku, ale uwierzyli, że może być inaczej i może być lepiej" - dodał.

Uroczystości rocznicowe zainaugurowała niedzielna msza św. w Bazylice Katedralnej i odsłonięcie upamiętniającego wizytę papieża pomnika na placu św. Wojciecha, z wyrytymi słowami Jana Pawła II z pielgrzymek w 1979 i 1997 roku.

W Żydowie k. Gniezna zorganizowano Archidiecezjalny Zjazd Szkół im. Jana Pawła II z udziałem przedstawicieli dziewiętnastu podstawówek, gimnazjów i szkół średnich.

Uroczystości zakończy czwartkowa msza św., w trakcie której krzyż Światowych Dni Młodzieży zostanie przekazany przedstawicielom diecezji łowickiej.

3 czerwca 1979 roku Jan Paweł II odprawił mszę św. na gnieźnieńskim Wzgórzu Lecha. Wieczorem spotkał się z młodzieżą i odmówił wraz z nią Apel Jasnogórski. Ponownie papież pojawił się w Gnieźnie w 1997 roku. Jan Paweł II odprawił mszę św. z okazji tysiąclecia śmierci św. Wojciecha, patrona Polski, Czech i Węgier. (PAP)

rpo/ wkr/ bk/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL