Europa i świat po 1989 roku

22.08.2018

Afganistan: rząd nie weźmie udziału w organizowanej przez Moskwę konferencji pokojowej

Rząd Afganistanu nie weźmie udziału w organizowanych przez Moskwę rozmowach pokojowych z udziałem talibów - informuje w środę Reuters, powołując się na dwóch "wysokich rangą przedstawicieli rządu" w Kabulu.

Agencja pisze, że takie stanowisko władz Afganistanu może skłonić Rosję do ponownego rozważenia planu zaproszenia Talibanu na konferencję poświęconą przyszłości Afganistanu.

Moskwa chce zorganizować tę konferencję 4 września. Rosyjskie władze zaprosiły na nią przedstawicieli 12 państw, w tym Stanów Zjednoczonych, Chin, Pakistanu, Iranu i Indii; Waszyngton zaproszenia nie przyjął.

"Zdecydowaliśmy, że nie weźmiemy udziału w moskiewskiej konferencji" - cytuje Reuters anonimowego pracownika MSZ Afganistanu. Według tego źródła rząd w Kabulu będzie prowadził "bezpośrednie rozmowy" z Talibanem, bez udziału obcych mocarstw.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział we wtorek, że talibowie wezmą udział w moskiewskiej konferencji. Potwierdził, że Moskwa utrzymuje kontakty z talibami, i zapewnił, że jest to podyktowane troską o bezpieczeństwo rosyjskich obywateli mieszkających w Afganistanie oraz wolą nakłonienia tamtejszych bojowników do podjęcia dialogu z rządem. Odrzucił oskarżenia afgańskich władz, których zdaniem Moskwa liczy na to, że zdoła wykorzystać ten sojusz w walce z Państwem Islamskim (IS), którego afgańska filia wielokrotnie ścierała się z talibami.

Departament Stanu USA w lutym oskarżył Rosję o to, że jej poczynania w Afganistanie "zagrażają władzom centralnym tego kraju", Moskwa wspomaga bowiem tę część talibów, która kontroluje tereny na północy Afganistanu, gdzie prowadzone są operacje antyterrorystyczne amerykańskich sił specjalnych przy wsparciu lotnictwa.

Wcześniej, na wiosnę 2017 roku, wywiad wojskowy USA poinformował, że istnieją przesłanki świadczące o tym, że Rosja udziela wsparcia afgańskim talibom, dostarczając im broń i pieniądze, o co wcześniej oskarżał Moskwę szef Pentagonu James Mattis; jednak ówczesny szef wywiadu wojskowego generał Vincent Stewart przyznał, że nie dysponuje twardymi dowodami. (PAP)

az/ mc/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL