Wydział Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej zorganizuje posłom naukę na studiach podyplomowych Polityki Bezpieczeństwa. Patronat nad studiami dla posłów objął MON. Wykłady mają być prowadzone w Sejmie.
Oferta studiów podyplomowych została przedstawiona posłom z sejmowej Komisji Obrony. Jak poinformował jej przewodniczący Michał Jach (PiS) są one skierowane także do posłów komisji Spraw Zagranicznych oraz komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.
Przedstawiając posłom ofertę studiów Jach podkreślił, że są to studia „w specyficznym, dostosowanym do posłów trybie”. „Myślę, że warto poświecić trochę czasu, żeby uzyskać trochę inne spojrzenie - nie dyktowane takim naszym codziennym zaganianiem, ale bardziej strategiczne - na sprawy bezpieczeństwa państwa” – zachęcał posłów Jach.
Płk prof. Bogdan Grenda, Dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej przedstawiając posłom program studiów podkreślił, że uczelnia, którą reprezentuje „jest najwyższej rangi uczelnią wojskową”, która poza studiami prowadzi też szereg kursów obronnych dedykowanych administracji państwowej.
Płk prof. Grenda zapewnił, że wykładowcy z Akademii, by ułatwić posłom naukę, są gotowi przyjeżdżać do Sejmu w dogodnym dla parlamentarzystów terminie np. przed posiedzeniami Komisji Obrony. Zadeklarował też, że niektóre zajęcia mogą być przeprowadzane w formie e-learningu, co pozwoliłoby na zrezygnowanie z prowadzenia części wykładów w trybie stacjonarnym.
Studia z zakresu polityki bezpieczeństwa mają trwać dwa semestry i rozpocząć się w drugiej połowie października. Zakończenie jest planowane na czerwiec 2019 r. Studia skończą się uzyskaniem świadectwa ukończenia studiów podyplomowych.
Przedmioty zawarte w programie to bezpieczeństwo międzynarodowe, bezpieczeństwo narodowe, geopolityka i geostrategia, dyplomacja i komunikacja, komunikowanie strategiczne, współczesne zagrożenia bezpieczeństwa międzynarodowego, sojusze międzynarodowe, system bezpieczeństwa państwa, prawo bezpieczeństwa, wskaźnik bezpieczeństwa ekonomicznego, prognozowanie bezpieczeństwa w Europie i na świecie.
Jak poinformował dziekan Akademii w programie są także gry strategiczne, podczas których posłowie „rozwiązywaliby problemy związane z szeroko pojmowanym bezpieczeństwem”. Oferta obejmuje również wyjazdy do obiektów wojskowych. Patronat nad studiami dla posłów objęło Ministerstwo Obrony Narodowej.
Rzecznik Akademii Sztuki Wojennej Monika Lewińska poinformowała PAP, że studia będą płatne. Ich koszt powinien się kształtować pomiędzy 3 a 3,5 tys. zł za dwa semestry. Dodała, że jest to „standardowa” opłata. Aby studia ruszyły musi się na nie zgłosić co najmniej 15 chętnych.
Dopytywany przez PAP szef Komisji Obrony Michał Jach przyznał, że to on jest „inspiratorem” uruchomienia studiów dla posłów, a inicjatywa „pojawiła się podczas rozmów z władzami Akademii”.
„Jako przewodniczący komisji obrony uznałem, że jest potrzeba wiedzy strategicznej wśród posłów, którą jednak trudno zdobyć. Posłowie przychodzą do komisji z różnych zawodów, a nawet ci, którzy byli żołnierzami zawodowymi, nie muszą mieć wiedzy strategicznej. (…) Poza tym wiedza strategiczna może się przydać na wielu innych obszarach życia. W starożytnej Grecji wiedza wojskowa uznawana była za najwyższe wtajemniczenie” – podkreślił w rozmowie z PAP Jach. „Każdy poseł powinien strategicznie myśleć, a nie tylko przez pryzmat bieżącej działalności” – dodał.
Rekrutacja posłów na studia ma potrwać do 12 października. Jach zapytany o liczbę parlamentarzystów, którzy już zadeklarowali chęć podjęcia nauki stwierdził, że choć „kilku już się zgłosiło”, to jeszcze „trochę" ich do wymaganej liczby brakuje.(PAP)
autor Krzysztof Kowalczyk
krz/ godl/