Zachęcenie lokalnych liderów do realizacji w swoich społecznościach akcji pomocy najbardziej potrzebującym – to jeden z celów ogólnopolskiej Akcji Miłosierdzia i projektu „XI zakonów na XI wieków chrześcijaństwa w Polsce”. Wydarzenie zostanie zainaugurowane w sobotę w Opatowie (Świętokrzyskie).
W przedsięwzięcie, skierowane do pełnoletnich wierzących osób świeckich, zaangażowało się 11 męskich zgromadzeń zakonnych.
Jak wyjaśniała w czwartek PAP inicjatorka akcji, działaczka społeczna Joanna Młynarska, osoby, które zrealizują lokalne projekty pomocowe, będą miały szansę ubieganie się o bony turystyczne, oferowane przez zakonne klasztory. Możliwość skorzystania z bezpłatnych noclegów w różnych zakątkach Polski i ciekawych historycznie miejscach, ma być motywacją do „realnego czynienia dobra dla drugiego człowieka”.
Projekty, które będą realizowane w tym roku w ramach Akcji Miłosierdzia, mogą dotyczyć m.in. przedsięwzięć edukacyjnych i szkoleniowych, pomocy materialnej najbardziej potrzebującym, także akcji religijnych. Mogą być one skierowane, w zależności od specyfiki i potrzeb danego środowiska m.in. do dzieci, bezrobotnych, bezdomnych, samotnych matek, ubogich.
„Jeśli znajdzie się lokalny lider i będzie chciał np. pomóc dzieciom i zorganizuje przykładowo – zajęcia wyrównywacze, wycieczki, wsparcie materialne, ale nie jednorazowo, tylko w cyklu, samodzielnie lub z fundacjami czy stowarzyszeniami, będzie mógł to opisać w sprawozdawaniu i przesłać na adres zgromadzenia zakonnego uczestniczącego w projekcie” – opisywała Młynarska.
Zgromadzenia będą rozstrzygały konkurs na najlepsze inicjatywy. Nagrodami będą bony noclegowe przekazane przez zakony, do wykorzystania w 2017 r. w ich klasztorach, ośrodkach rekolekcyjnych, domach pielgrzyma i domach wypoczynkowych.
W zamyśle inicjatorów akcji, przedsięwzięcie ma się wpisywać w obchodzony w Kościele katolickim Rok Miłosierdzia oraz 1050. rocznicę chrztu Polski.
„Chodziło o to, by pokazać, że obchody Roku Miłosierdzia niosą za sobą nie tylko religijny wymiar, ale można też zachęcić ludzi do działania. To, że udało się przekonać Prowincjałów Zakonów do udziału w projekcie, to dowód na to, że Kościół jest otwarty na tego typu przedsięwzięcia osób wierzących, które go tworzą” – podkreśliła Młynarska.
Do projektu przystąpią zgromadzenia: OO. Bernardynów, OO. Cystersów, OO. Bonifratrów, OO. Trynitarzy, Ojców Białych – Misjonarzy Afryki, Misjonarzy Kombonianów, Misjonarzy Klaretynów, Misjonarzy Werbistów. Pozostałe to: Stowarzyszenie Misji Afrykańskich, Instytut Ojców Szensztackich i Towarzystwo Salezjańskie.
Inaugurację przedsięwzięcia zaplanowano w sobotę w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy klasztorze OO. Bernardynów w Opatowie. Uroczystość rozpocznie msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji sandomierskiej, biskupa Krzysztofa Nitkiewicza.
W ogrodach przyklasztornych zaplanowano całodzienny piknik, podczas którego będą prezentowane szczegóły projektu. Będzie można poznać działalność każdego z zakonów oraz stowarzyszeń, które są ambasadorami akcji.
Zaplanowano występy artystyczne, motoriadę dla dzieci, turnieje łuczniczy i szachowy oraz inscenizacje historyczne scen z czasów wczesnego średniowiecza. Na stoiskach będzie można kupić m.in. zioła bonifratrów i produkty benedyktyńskie, zdrową żywność i wyroby rękodzielnicze.
PKP przygotowały prelekcje, zabawy i konkursy dla dzieci oraz pokazy kampanii Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Chętni będą mogli zarejestrować się bazie potencjalnych dawców szpiku, w ramach akcji organizowanej przez fundację DKMS.
Uroczystość poprzedzi piątkowa konferencja popularno-naukowa, poświęcona jubileuszowi 1050. rocznicy chrztu Polski.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce, biskup sandomierski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, wojewoda świętokrzyski i marszałek województwa świętokrzyskiego.(PAP)
ban/ mhr/