Europa i świat po 1989 roku

04.10.2019

Ambasador RP w USA dziękuje dyplomatom za pomoc w zniesieniu wiz dla Polaków

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek podziękował w piątek na Twitterze amerykańskim dyplomatom i pracownikom administracji prezydenta Donalda Trumpa za pomoc w zniesieniu wiz dla Polaków.

"Moje osobiste podziękowania (...) za ich wiodącą rolę i entuzjazm, który doprowadził do historycznej decyzji Donalda Trumpa" - napisał Wilczek w tweecie adresowanym do ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher, pracowników tej ambasady oraz pracowników Białego Domu, Departamentu Stanu i resortu bezpieczeństwa narodowego USA.

CZYTAJ TAKŻE

Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo również napisał na Twitterze, że ambasada USA w Polsce "ciężko pracowała", by pogłębić "nasze (dwustronne) relacje biznesowe, turystyczne i międzyludzkie".

Biały Dom wydał wcześniej w piątek komunikat, w którym napisano, że wdrożenie ruchu bezwizowego między Polską a USA, to "ważny krok na drodze do dalszego rozwoju wzajemnych relacji w obszarze gospodarki, bezpieczeństwa, kultury i stosunków międzyludzkich".

"Dziś Prezydent Donald J. Trump zapowiada, że Departament Stanu formalnie nominował Polskę do wejścia do Programu Visa Waiver (bezwizowego)" - głosi komunikat,

CZYTAJ TAKŻE

"Teraz, gdy Polska została wytypowana, resort bezpieczeństwa narodowego podejmie konieczne kroki tak szybko jak to możliwe, by ocenić wejście Polski do programu. Jeśli Polska będzie określona jako kraj (należący do) Programu Visa Waiver, jej obywatele będą mogli podróżować bez wizy do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych" - czytamy w oświadczeniu.

"Relacje dwustronne między USA i Polską nigdy nie były silniejsze, a to będzie godnym uwagi dokonaniem obydwu krajów" - podsumował Biały Dom.

Trump powiedział w piątek dziennikarzom, że podpisał zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego, na mocy którego w celach turystycznych i biznesowych do Stanów Zjednoczonych można bez wizy wjechać na 90 dni.(PAP)

fit/ kar/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL