Auschwitz

21.11.2019

Angela Merkel w grudniu po raz pierwszy odwiedzi Auschwitz

Kanclerz Niemiec Angela Merkel 6 grudnia po raz pierwszy odwiedzi były niemiecki obóz zagłady Auschwitz - poinformował w czwartek dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Merkel decyduje się na ten krok jako dopiero trzeci w historii szef niemieckiego rządu.

Merkel przyjęła zaproszenie Fundacji Auschwitz-Birkenau i weźmie udział w obchodach 10. rocznicy założenia tej instytucji. 6 grudnia kanclerz odwiedzi zarówno obóz Auschwitz, jak i Birkenau. 

Merkel będzie dopiero trzecim kanclerzem Niemiec, który zdecyduje się na podróż do tego dawnego obozu zagłady. Wcześniej - w trakcie swojego urzędowania - zrobili to tylko Helmut Schmidt (SPD) i Helmut Kohl (CDU). 

Szefowa niemieckiego rządu czterokrotnie odwiedzała instytut Yad Vashem w Jerozolimie. W 2009 roku towarzyszyła prezydentowi USA Barackowi Obamie w Buchenwaldzie - dziadek cioteczny amerykańskiego przywódcy brał udział w wyzwoleniu tego obozu. W 2013 roku odwiedziła też Dachau w Bawarii.

27 stycznia 2020 roku przypada 75. rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz. Na uroczystościach z tym związanych oczekiwany jest prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier. "SZ" spekuluje, że Merkel zdecydowała się na wizytę, ponieważ nie wie, jak długo pozostanie jeszcze szefową rządu. Najważniejszym powodem ma być jednak - według gazety - kurcząca się liczba osób, którym udało się przeżyć pobyt w niemieckim obozie i które mogą osobiście opowiedzieć o tym kanclerz.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ akl/ 
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL