Epoka nowożytna

23.11.2011 aktualizacja 14.07.2016

Apel o pomoc ws. budowy pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu

Jerzy Siemiginowski-Eleuter "Portret króla Jana III Sobieskiego". Fot. PAP/W. Kryński Jerzy Siemiginowski-Eleuter "Portret króla Jana III Sobieskiego". Fot. PAP/W. Kryński

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski poparł propozycję bractwa kurkowego ws. postawienia w Wiedniu pomnika Jana III Sobieskiego. W liście wysłanym do prezydenta Bronisława Komorowskiego prosi o pomoc w tej sprawie – poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa.

"Postać człowieka o tak ogromnych zasługach, wodza dzięki któremu Europa zachowała swą dotychczasową tożsamość, jest w miejscu jego zwycięstwa upamiętniona jedynie poprzez skromną tablicę w kościele na Kahlenbergu" - pisze w swoim liście prezydent Krakowa. Według niego, pomnik w miejscu, z którego w 1683 król Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą z Turkami, pozwoli "wyprowadzić z cienia" tę wielką postać.

"Postać człowieka o tak ogromnych zasługach, wodza dzięki któremu Europa zachowała swą dotychczasową tożsamość, jest w miejscu jego zwycięstwa upamiętniona jedynie poprzez skromną tablicę w kościele na Kahlenbergu" - pisze w swoim liście prezydent Krakowa.

Majchrowski prosi w swoim liście prezydenta Komorowskiego o objęcie honorowych patronatem projektu stworzenia wiedeńskiego pomnika Jana III Sobieskiego.

"Byłbym także wdzięczny, gdyby wystosował Pan Prezydent prośbę o przychylność dla tej inicjatywy do prezydenta republiki Austrii. Nadałoby to naszym staraniom stosowną rangę i ogromnie przyczyniłoby się do ugruntowania świadomości wagi dokonań Jana III Sobieskiego" - dodał Majchrowski.

Jak poinformowała we wtorek szefowa biura prasowego prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek, list Majchrowskiego wpłynął do Kancelarii Prezydenta.

"Dziennik Polski" poinformował, że krakowscy bracia kurkowi i członkowie Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego chcą postawić w Wiedniu pomnik Jana III Sobieskiego. Według gazety, pomysłodawcy oczekują na przychylność Polonii austriackiej. Powodzenie przedsięwzięcia zależeć będzie jednak także od efektów rozmów pomiędzy obu państwami. Według prezesa Stowarzyszania Twórczego Artystyczno-Literackiego Stanisława Franczaka koszt budowy pomnika to ok. 1,5 mln złotych. (PAP)

rcz/ ls/ ura/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL