Archiwalne numery "Archeiona" z lat 1927-1951 są od wtorku dostępne na stronie internetowej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. "Archeion" to najstarsze polskie czasopismo archiwistyczne, uznanawane przez fachowców za podstawowe źródło wiedzy z tej dziedziny.
"Archeion" zajmuje się problematyką archiwistyki jako dyscypliny naukowej, ale także działalności praktycznej ważnej dla działania państwa i funkcjonowania obywateli, której celem jest ochrona, udostępnianie i popularyzacja dziedzictwa narodowego.
W czasopiśmie zamieszczane są teksty publikowane w działach: "Problemy archiwistyki", "Teoria i metodyka archiwalna", "Archiwoznawstwo", "Z warsztatu historyka i archiwisty", "Omówienia i recenzje", "Przegląd czasopism", "Kronika" oraz "Wspomnienia pośmiertne".
Pierwszy tom "Archeionu" został wydany w 1927 roku. Założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym był historyk i archiwista, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych prof. Stanisław Ptaszycki.
W słowie wstępnym do pierwszego numeru pisał: "Chcemy rozwinąć dział informacyjny o pracach, dokonanych w poszczególnych archiwach po objęciu ich pod zarząd polski, podać dokładną i możliwie pełną literaturę naukową, dotyczącą poszczególnych archiwów, wiadomości o katalogach, repetytoriach, inwentarzach, skorowidzach i w ogóle wszelkich pomocach, jakie badacze mogą znaleźć w archiwach. Nadto w ścisłym z tem związku zamierzamy podać wiadomości encyklopedyczne o organizacji archiwów obcych".
Jak zaznaczył pierwszy redaktor naczelny pisma, w najbliższym zeszycie pragnęli zamieścić artykuły poświęcone bądź zagadnieniom teoretycznym z archiwistyki bądź opracowaniom poszczególnych działów, w oddzielnych archiwach. "Poza tem chcielibyśmy zorganizować stały dział bibliograficzno-krytyczny. Z takim planem występujemy przed gronem specjalistów z prośbą o łaskawe wskazówki co do dalszych desideratów" - podkreślił prof. Ptaszycki.
Po wojnie "Archeion" ponownie ukazał się w 1948 roku pod redakcją Piotra Bańkowskiego. Wyszedł wówczas podwójny numer, który określany jest mianem "nieformalnego podręcznika archiwistyki".
"Jest wciąż potrzebny, ale niezwykle trudny do zdobycia, dlatego specjalnie z myślą o dzisiejszych studentach archiwistyki postanowiliśmy udostępnić go w Internecie" – mówi naczelny dyrektor Archiwów Państwowych, wykładowca uniwersytecki i redaktor naczelny "Archeionu" prof. Władysław Stępniak.
Elektroniczna forma czasopisma powstała jako część projektu digitalizacji, prowadzonego przez studenta, obecnie pracownika Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Jacka Waliszewskiego. Jak podkreślają przedstawiciele Archiwów, decyzja o udostępnieniu archiwalnych numerów pisma w internecie już spotkała się z pozytywnym odzewem środowiska archiwistów.
Czasopismo wydaje teraz Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych. Obecnie powstaje jego 113 tom, który ma zostać opublikowany po wakacjach. Bieżące numery, "Archeiona", od 1995 roku, są także dostępne w internecie. Archiwa starają się obecnie o pozyskanie praw autorskich do numerów z okresu od 1951 do 1995 roku. (PAP)
akn/ ls/