Katyń

26.04.2019

Aspirant Alojzy Banach patronem lubuskiej policji

Lubuska policja ma patrona. Został nim zamordowany przez Sowietów podczas II wojny światowej asp. Alojzy Banach. W piątek w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. odsłonięto tablicę upamiętniającą przedwojennego policjanta.

Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem przy obecności pocztów sztandarowych lubuskich jednostek policji. Uświetniona została także wizytą orkiestry reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

"Tym historycznym dla nas wydarzeniem lubuska policja zainaugurowała obchody 100. rocznicy powołania Policji Państwowej, której tradycje kontynuuje obecna polska policja" – powiedział PAP rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy..

W Komendzie Wojewódzkiej Policji pojawili się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kierownictwo i przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, świata nauki i kultury oraz duchowni.

"Ale przede wszystkim gościliśmy rodzinę asp. Alojzego Banacha na czele z Alicją i Edwardem Maroszami ze Stowarzyszenia Gorzowska Rodzina Katyńska" – dodał Maludy.

Druga część piątkowej uroczystości rocznicowych odbyła się w auli gorzowskiej AWF, gdzie zaprezentowano spektakl teatralny pt. "Służba", opowiadający dzieje jednej z policyjnych rodzin.

Alojzy Banach urodził się 5 października 1892 r. w Lińsku, w ówczesnym zaborze pruskim. Na początku 1918 r. wstąpił ochotniczo do Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera we Francji. Po zakończeniu służby w wojsku wstąpił do nowo utworzonej Policji Państwowej. Pracował m.in. w biurze śledczym Komendy Wojewódzkiej Policji Państwowej w Tarnopolu. Był wielokrotnie odznaczany.

Na początku II wojny światowej, jak wielu innych funkcjonariuszy policji i żołnierzy, został aresztowany przez wojska sowieckie, które napadły na wschodnią część Polski. Jako jeniec wojenny trafił do obozu w Ostaszkowie. Najprawdopodobniej został zamordowany 16 kwietnia 1940 r. w siedzibie NKWD w Twerze, a następnie pogrzebany w jednej z bezimiennych mogił nieopodal Miednoje.

Decyzją prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 5 października 2007 r. Alojzy Banach został pośmiertnie awansowany na pierwszy stopień oficerski, tj. aspiranta Policji Państwowej.

Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej Polskiej z 24 lipca 1919 r. Była organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych, umundurowaną i uzbrojoną organizacją pełniącą funkcje porządkowe oraz antykryminalne w Polsce w latach 1919–1939. Tuż przed wojną korpus policyjny liczył około 30 tys. funkcjonariuszy.

Na początku II wojny światowej, w czasie kampanii wrześniowej, zginęło prawie 2 tys. policjantów. Około 12 tys. trafiło do sowieckiej niewoli. Prawie 6 tys. z nich zostało zamordowanych wiosną 1940 r.(PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL