Polska po 1989 roku

15.11.2017

B. Kerski jedynym kandydatem na dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności

Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski. Fot. PAP/D. Kulaszewicz Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski. Fot. PAP/D. Kulaszewicz

Basil Kerski jako jedyny zgłosił swoją kandydaturę w konkursie na dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Kerski jest obecnym dyrektorem tej placówki, funkcję tę sprawuje od 2011 roku.

Konkurs na stanowisko dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) został ogłoszony na początku października br. Kandydaci mogli zgłaszać się do 6 listopada. W wyznaczonym terminie wpłynęła jedna oferta. Zawierająca ją koperta została otwarta w środę na posiedzeniu komisji konkursowej.

Jak poinformowała rzecznik prasowa prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek, koperta ta zawierała zgłoszenie dotychczasowego dyrektora ECS - Basila Kerskiego.

Skorupka-Kaczmarek wyjaśniła, że - zgodnie z przepisami- konkurs odbywa się w dwóch etapach. W ramach pierwszego z nich, w środę, komisja konkursowa sprawdziła „kompletność złożonych dokumentów i zgodność oferty z wymogami określonymi w ogłoszeniu konkursu”. Rzecznik wyjaśniła, że – po sprawdzeniu, okazało się, że oferta Kerskiego jest poprawna pod względem formalnym.

„Wszyscy członkowie komisji otrzymają koncepcję programowo-organizacyjną kandydata do zapoznania się przed kolejnym spotkaniem” – poinformowała też rzecznik dodając, że drugi etap konkursu zaplanowano na 29 listopada br. i będzie on obejmował przede wszystkim rozmowę komisji z kandydatem oraz „jego ocenę zgodnie z kryteriami, które komisja ustali wspólnie na pierwszym posiedzeniu”.„Prezydent Gdańska biorąc pod uwagę rekomendacje komisji, podejmie decyzje o powołaniu wskazanego kandydata na dyrektora” – wyjaśniła też Skorupka-Kaczmarek.

Basil Kerski został dyrektorem ECS w 2011 roku. Wygrał wówczas konkurs na to stanowisko. W 2014 roku, bez ogłaszania kolejnego konkursu, przedłużono z nim umowę na trzy lata.

Basil Kerski urodził się w 1969 r. w Gdańsku. Jego ojciec jest Irakijczykiem (część dzieciństwa spędził też w Iraku), matka Polką. Wyjechał z rodzicami do Berlina w 1979 r. W 1986 r. na prośbę ojca, który był uciekinierem politycznym, zrezygnował z obywatelstwa polskiego na rzecz niemieckiego. Na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie Kerski ukończył politologię i slawistykę. Od 1999 r. pełni funkcję redaktora naczelnego Magazynu Polsko-Niemieckiego "Dialog", współpracującego ściśle z "Przeglądem Politycznym", pismem wydawanym od 1983 r. przez gdańskie środowisko związane z Donaldem Tuskiem.

Europejskie Centrum Solidarności zostało powołane do życia 8 listopada 2007 roku przez miasto Gdańsk, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Pomorskiego, NSZZ „Solidarność” i Fundację Centrum Solidarności.

Budowę siedziby ECS rozpoczęto w 2010 r. na dawnych terenach gdańskiej stoczni, w bezpośrednim sąsiedztwie placu Solidarności, na którym stoi Pomnik Poległych Stoczniowców. ECS otwarte zostało 30 i 31 sierpnia 2014 roku, w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Centralną jego częścią jest wystawa stała poświęcona historii Solidarności oraz innych ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. W siedmiu tematycznych salach na dwóch kondygnacjach prezentowanych jest ok. 2 tys. eksponatów.

W placówce znajdują się także biblioteka, która docelowo może pomieścić ok. 70 tys. książek oraz multimedialna sala edukacyjna dla dzieci - "Wydział Zabaw". W Centrum ulokowano też archiwum i salę wielofunkcyjną dla 419 słuchaczy. W obiekcie ma też swoje biuro Lech Wałęsa. Na dachu placówki urządzono taras widokowy, a w jej przestronnym holu - ogród zimowy.

Koszt budowy placówki to 231 mln zł, z czego 107 mln zł przekazała UE, pozostała część pochodziła z budżetu Gdańska. (PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL