Polska po 1989 roku

12.06.2014 aktualizacja 14.07.2016

Batalion Reprezentacyjny WP świętował w Warszawie

Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego, który wystawia honorowe warty i zapewnia oprawę uroczystości wojskowych i państwowych, obchodził w czwartek swoje święto.

„To wy, witając koronowane głowy, prezydentów, premierów i najwyższych dowódców innych państw, bardzo często jesteście pierwszymi polskimi żołnierzami, z którymi mają możliwość się zetknąć” – powiedział podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza zastępca dowódcy Garnizonu Warszawa płk Adam Wronecki.

Przypomniał, że przed 15 laty funkcje reprezentacyjne oddzielono od garnizonowych, a Batalion zmieniał się jak cała armia – przyjmując kobiety i stopniowo stając się jednostką zawodową.

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert nazwał Batalion „wizytówką najpiękniejszej armii w Europie”.

W skład batalionu wchodzą trzy kompanie reprezentacyjne, szwadron kawalerii, orkiestra reprezentacyjna, do jednej z kompanii należy pluton salutowy z sześcioma armatami.

„Żołnierz Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego przechodzi odpowiednią selekcję. Musi spełniać kryteria wzrostu, wagi, aparycji, budowy ciała” – powiedział PAP zastępca dowódcy batalionu mjr Marcin Kujawa. „Następnie kierujemy go przed komisje lekarską, która dokonuje kwalifikacji. Żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego przechodzą szczegółowe badania, nie jak do jednostek liniowych, lecz jak do jednostek desantowo-szturmowych, gdzie obowiązują bardziej restrykcyjne kryteria” – dodał.

„W ostatnich dniach mieliśmy, można powiedzieć tropikalne temperatury. Czy słońce, czy deszcz, śnieg czy zawierucha, żołnierz Batalionu stoi, nie rusza się, odpowiednio wykonuje komendy, maszeruje, ale trzeba pamiętać, że Batalion Reprezentacyjny to nie tylko musztra, to również strzelania, ćwiczenia na poligonie, wszelkie normalne żołnierskie zadania” – podkreślił Kujawa.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia, odczytano decyzję o dziedziczeniu przez BRWP tradycji 20 jednostek reprezentacyjnych począwszy od XVIII wieku, jak szwadron przyboczny czy baon stołeczny. Uroczystość zakończyła defilada z udziałem szwadronu kawalerii, orkiestra zaprezentowała elementy musztry paradnej i wykonała wiązankę nie tylko wojskowych melodii.

Batalion Reprezentacyjny WP został utworzony 1 stycznia 2001 r. w miejsce Komendy Garnizonu miasta stołecznego Warszawy. Święto Batalionu przypada 20 lipca, w rocznicę powołania w 1926 r. przez marszałka Józefa Piłsudskiego pierwszego etatowego pododdziału reprezentacyjnego – kompanii zamkowej. Tegoroczne obchody przesunięto na czerwiec z powodu wielu uroczystości, których oprawę będzie zapewniać Batalion.(PAP)

brw/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL