Polska po 1989 roku

06.12.2016

Będzie wsparcie rządu dla Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych

Rząd wesprze finansowo samorząd woj. opolskiego w prowadzeniu Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. We wtorek w Opolu list intencyjny w tej sprawie podpisał wiceminister kultury Jarosław Sellin oraz marszałek województwa Andrzej Buła.

Jak podkreślił minister Sellin, decyzja rządu o wsparciu opolskiej placówki jest częścią polityki historycznej rządu Beaty Szydło. Zdaniem ministra, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych ma szczególne znaczenie na mapie miejsc związanych z historią.

"Muzeum w Łambinowicach jest związane ze specyficznym cierpieniem związanym z wojną, a mianowicie z niewolą trwającą często całymi latami. To także miejsce, gdzie zadajemy sobie fundamentalne pytania o istotę zła i heroizmu" powiedział Sellin.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem, od 1 stycznia 2018 roku ministerstwo będzie prowadzić placówkę wspólnie z samorządem regionu, co zapewni jej stabilizację ekonomiczną i pozwoli na poszerzenie oferty programowej.

Nie są jeszcze znane szczegóły dotyczące wysokości pomocy, jednak jak poinformował minister, zwyczajowo ministerstwo partycypuje w połowie kosztów placówek, z którymi współpracuje na podobnych zasadach. Z porozumienia jest także zadowolony marszałek Andrzej Buła, który podziękował ministrowi za podjęcie decyzji, o którą województwo zabiegało od wielu lat.

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych uznawane jest za unikatowe w skali kraju i Europy. "Działanie naszej placówki jest najlepszym dowodem na szacunek, jakim Rzeczpospolita Polska i jej obywatele otaczają pamięć o zmarłych, cierpiących i ofiarach europejskich konfliktów wojennych XIX i XX wieku" - wyjaśniła dyrektor muzeum Violett Rezler-Wasielewska.

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych powstało przed 51 laty. Od 1998 roku jego prowadzenie przekazano władzom województwa. Na pierwszym cmentarzu spoczywa około siedem tysięcy żołnierzy wojny francusko-pruskiej i I wojny światowej. Jest to też jedyny cmentarz, w którym zmarli mają swoje imienne nagrobki. Drugi - Cmentarz Jeńców Radzieckich w masowych mogiłach skrywa około 40 tysięcy poległych - głównie żołnierzy sowieckich, ale i Polaków. Trzecim miejscem pochówku jest Cmentarz Ofiar Obozu Pracy, upamiętniający około półtora tysiąca ofiar działającego po drugiej wojnie światowej obozu przejściowego dla wysiedlanych z Polski Niemców.  

Przez obozy w Łambinowicach w trakcie trzech wojen przeszło kilkaset tysięcy żołnierzy wielu narodowości. W obozie więziono także polskich żołnierzy kampanii obronnej 1939 roku. Do obozu w Łambinowicach, po upadku powstania warszawskiego, trafili także żołnierze powstania, jak i mieszkańcy cywilni stolicy. (PAP)

masz/ agz/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL