Europa i świat po 1989 roku

11.03.2017

Biało-czerwone flagi na marszu w Dniu Odrodzenia Niepodległości w Wilnie

Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotę w antynacjonalistycznym marszu w Wilnie z okazji Dnia Odrodzenia Niepodległości, który upamiętnia wydarzenia z 1990 roku. W pochodzie uczestniczyli również litewscy Polacy z biało-czerwonymi flagami.

"Udział nas, Polaków, w tym marszu jest ważny, gdyż to także nasze święto" - powiedział w rozmowie z PAP wileński publicysta i bloger Aleksander Radczenko, przypominając, że przed 27 laty wśród sygnatariuszy Aktu Niepodległości Litwy byli też Polacy.

Radczenko wskazuje, że uczestnicząc w marszu, Polacy "demonstrują swą miłość od ojczyzny, szacunek", ale też przypominają, że "jako lojalni obywatele mają prawo domagać się rozwiązania problemów", z którymi borykają się od lat.

Inicjatywa organizowania w Wilnie w Dniu Odrodzenia Niepodległości marszu antynacjonalistycznego zrodziła się przed trzema laty w odpowiedzi na organizowany w tym dniu marsz narodowców z hasłami "Litwa dla Litwinów".

11 marca 1990 roku Rada Najwyższa Republiki Litewskiej ogłosiła proklamację "O przywróceniu niepodległości państwa litewskiego". Litwa była pierwszą republiką Związku Radzieckiego, która ogłosiła niepodległość. Wśród sygnatariuszy Aktu Niepodległości byli również litewscy Polacy: Czesław Okińczyc, Zbigniew Balcewicz i Medard Czobot.

W sobotę z okazji rocznicy przywrócenia niepodległości w litewskim parlamencie odbyło się uroczyste posiedzenie. W południe czasu lokalnego na placu przed Sejmem tradycyjnie odbyła się ceremonia podniesienia flag państwowych trzech państw bałtyckich, po czym aleją Giedymina przeszedł marsz antynacjonalistyczny.

Marsz litewskich narodowców aleją Giedymina zaplanowany jest na późne popołudnie.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

akl/ ulb/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL