Religia

14.10.2018

Białoruś: koncert w 40. rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża

Msza święta i uroczysty koncert z okazji 40-lecia wyboru Jana Pawła II na papieża odbyły się w niedzielę w mińskiej katedrze Najświętszej Marii Panny.

Uroczystą mszę świętą odprawił biskup pomocniczy diecezji mińsko-mohylewskiej Alaksandr Jaszeuski.

„Jan Paweł II znał i kochał Białoruś i bardzo chciał ją odwiedzić, choć ostatecznie nigdy się to nie udało” - mówił w kazaniu.

Duchowny przypomniał, że to Jan Paweł II odnowił struktury administracji kościelnej na Białorusi po latach komunizmu, mianował pierwszego białoruskiego kardynała Kazimierza Świątka oraz jako pierwszy papież, udzielając błogosławieństwa urbi et orbi, mówił po białorusku.

Ambasador RP w Mińsku Artur Michalski przypomniał, że choć o św. Janie Pawle II Polacy tradycyjnie mówią jako o „naszym papieżu”, to należał on do całego świata i był pierwszym w historii papieżem Słowianinem.

„Przez 27 lat jego pontyfikatu byliśmy świadkami niezwykłych zmian historycznych, w tym także w naszym regionie, oraz niezwykłych zmian w Kościele” - mówił Michalski. Podkreślił, że Jan Paweł II jako pierwszy papież odwiedził synagogę i meczet.

W czasie koncertu pieśni religijne i góralskie zagrał zespół Tekla Klebetnica z Żywca zaproszony przez ambasadę RP w Mińsku oraz Instytut Polski. Zabrzmiała m.in. „Barka”, „Czarna Madonno” oraz „Abba Ojcze”.

W najbliższych dniach koncerty zostaną powtórzone w Mohylewie, Witebsku, Miorach, Głębokiem i Grodnie.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ akl/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL