Polskie Państwo Podziemne

08.09.2018

Białoruś: prezydent RP nadał Ordery Krzyża Niepodległości kombatantom AK z Grodzieńszczyzny

Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości. Fot. Kancelaria Prezydenta RP Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości. Fot. Kancelaria Prezydenta RP

W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy konsul generalny w Grodnie Jarosław Książek uhonorował w sobotę Orderami Krzyża Niepodległości kombatantów AK z Grodzieńszczyzny. W uroczystości wzięła udział wicemarszałek Senatu Maria Koc.

Decyzją prezydenta Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości uhonorowano pięciu kombatantów Armii Krajowej z Grodzieńszczyzny, w tym jednego z nich – pośmiertnie.

„Jak wielu innych musieli odłożyć swoje marzenia, by walczyć o Polskę” – mówiła Koc. Wskazała jednak, że polscy żołnierze z terenów dzisiejszej Grodzieńszczyzny nie mogli cieszyć się wolną Polską. „Konferencja w Jałcie przekreśliła ich plany, przez lata musieli pokutować za nie swoje winy” – powiedziała marszałek. „Granica się oddaliła, wy byliście z dala od Polski, ale wasza walka przyniosła nam wolność” – podkreśliła.

W uroczystości wzięli udział także ambasador RP na Białorusi Artur Michalski, attache obrony Arkadiusz Szwec i inni polscy dyplomaci, a także grodzieńscy Polacy i goście z Polski.

„To symbol, ale symbole są bardzo potrzebne. Wszyscy powinni pamiętać o waszym wielkim wkładzie w wolność Polski” – mówił konsul generalny w Grodnie Jarosław Książek. Podkreślił, że państwo polskie pamięta o wszystkich, którzy walczyli o jego wolność, a dyplomaci na Białorusi będą wspierać tamtejszych kombatantów.

„Cieszymy się, że Polska jest wolna, chociaż nie mamy jej na co dzień” – powiedziała pułkownik Weronika Sebastianowicz, szefowa Stowarzyszenia Kombatantów AK przy Związku Polaków na Białorusi.

„Marzyliśmy o tym, żeby przeżyć łagry i zsyłki stalinowskie. Nie wszystkim się to udało, ale my przeżyliśmy. Marzyliśmy o wolnej Polsce. Ona jest, żyje i będzie żyć” – mówiła Sebastianowicz.

Odznaczenia otrzymali Edward Akuszewicz, Walenty Makusz, Franciszek Szamrej, Alfred Szota i – pośmiertnie – Władysław Obuchowski.

Z Grodna Justyna Prus (PAP)

just/ akl/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL