I wojna światowa

11.11.2018

Białoruś: upamiętnienie poległych w I wojnie światowej

W mińskiej cerkwi Wszystkich Świętych upamiętniono w niedzielę poległych w walkach o Smorgonie między armią niemiecką i rosyjską; w 1915 roku doszło tam do jednego z najkrwawszych starć I wojny światowej na froncie wschodnim.

"Świat czci dziś 100. rocznicę końca I wojny światowej, ale wciąż za mało wiemy o jej historii na naszych ziemiach" - mówił proboszcz parafii Wszystkich Świętych i inicjator uroczystości, protojerej Fiodor Połnyj.

Walki o Smorgonie miedzy armią niemiecką i rosyjską trwały 800 dni. Miasto kilkukrotnie przechodziło z rąk do rąk. Tylko w jednym starciu na bagnety 25 września 1915 r. zginęło ok. 5 tys. żołnierzy niemieckich oraz ok. 3,5 tys. żołnierzy rosyjskich. Po wojnie z 16 tys. mieszkańców miasteczka wróciły do domu 134 osoby.

"Jedni walczyli w I wojnie za wiarę, inni za ojczyznę, jeszcze inni za cara, ale wszyscy zasługują na naszą pamięć i szacunek" - mówił ojciec Połnyj. "Niech ta tragiczna rocznica przypomni nam, jakie konsekwencje świat może ponieść, gdy ludzie sięgają po broń" - dodał.

Duchowny podkreślał, że w czasie I wojny światowej front nie dotarł na tereny dzisiejszej Rosji, ale najcięższe walki na froncie wschodnim odbyły się na terenach obecnej Białorusi.

Podczas uroczystości w krypcie cerkwi Wszystkich Świętych, która jest narodowym sanktuarium Białorusinów poległych od X do XX w., wmurowano kapsułę z ziemią ze Smorgoń przywiezioną przez lokalne władze. "Tę bitwę można porównać jedynie ze Stalingradem podczas II wojny światowej" - mówił zastępca szefa komitetu rejonowego w Smorgoniach Hienadź Byczkou.

Podczas uroczystości zaprezentowano album o cmentarzach żołnierzy armii rosyjskiej poległych w czasie I wojny światowej, z których duża część znajduje się w Polsce. Jego autorzy podkreślali, że są one w dobrym stanie i opiekują się nimi lokalne władze oraz mieszkańcy. W uroczystości upamiętnienia ofiar I wojny światowej oprócz przedstawicieli władz białoruskich, historyków oraz działaczy kultury wzięli także udział dyplomaci oraz attache obrony akredytowani w Mińsku.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ ulb/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL